Radio Chopin

Klimat na piknik

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
A raczej piknik naukowy Polskiego Radia z klimatem jako tematem głównym (hasło: „Klimat i my”) rusza dziś właśnie. Impreza organizowana jest wraz z Centrum Nauki Kopernik.
Klimat i My - Piknik Naukowy 2021.jpg
Klimat i My - Piknik Naukowy 2021.jpgFoto: Polskie Radio

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym niezwykłych eksperymentów, fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów w sieci. 24. edycja odbędzie się pod hasłem „Klimat i my”.
Podczas Pikniku Naukowego będzie można zapoznać się z faktami dotyczącymi klimatu i poznać zjawiska odpowiadające za jego zmiany, przekonać się, jak nauka i technika może pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu. Eksperci opowiadać będą np. o wpływie klimatu na życie różnych gatunków zwierząt, o wynalazkach pomagających powstrzymać zmiany klimatu, ale także o tym, co jeść, by dbać o Ziemię.

8 i 9 maja odbędą się spotkania online prowadzone na żywo, podzielone na 3 bloki:
11.00-12.30 propozycje dla najmłodszych - dzieci będą mogły zobaczyć proste eksperymenty, dowiedzieć się, jak obserwować przyrodę, a także nauczyć się robić budki dla owadów i … kosmetyki
14.30-16.00 najciekawsze eksperymenty - doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców, materiały związane ze zdrowiem i tematy związane ze smogiem, emisją dwutlenku węgla i lodowcami
18.00-19.30 wieczór dla starszych piknikowiczów - spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze. Sobotnie spotkanie zakończy pokaz nieba, prowadzony na żywo z Planetarium Centrum Nauki Kopernik, a niedzielne – pokaz naukowy o klimacie.

Równolegle będą odbywały się online warsztaty o klimacie, spotkania, podczas których będzie można dowiedzieć się, co mają ze sobą wspólnego zmiana klimatu i smog, usłyszeć o fuzji, czyli jak stworzyć Słońce na Ziemi oraz o wpływie energii jądrowej na zatrzymanie zmian klimatycznych – to i wiele innych naukowych tematów dostępnych na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Dokładny harmonogram spotkań i warsztatów tutaj.

Z kolei w dniach 10-15 maja na stronie pikniknaukowy.pl dostępne będą wirtualne namioty, w których zaprezentowane zostanie ponad 300 filmów przygotowanych przez 110 instytucji, jak np. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badań Kosmicznych. Nie zabraknie też tutaj naszego głosu, Polskiego Radia Chopin, które pod własnym kątem odniesie się do tematu pikniku.
Tegoroczne strefy tematyczne to: Strefa Przyszłości – wynalazki, odkrycia i nowe technologie, Strefa Zdrowia – medycyna w obliczu zmian klimatu, Strefa Kultowych Eksperymentów – odkryj pasję eksperymentowania, Strefa Rodzinna – nauka dla najmłodszych, Strefa „Zrób to sam” – klimatyczne majsterkowanie, Strefa Cywilizacji – relacje społeczne i rozwój cywilizacji oraz Strefa Gości Zagranicznych – nauka zza granicy, Strefa Organizatorów – od Gospodarzy Pikniku.
Udział w Pikniku Naukowym ONLINE potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Nauki i Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Ambasada Francji w Polsce, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Muzeum Warszawy.