Radio Chopin

ALTERNATYWA KONKURSOWA – triumf nastroju

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 20:50
Wykonanie tajemniczego, księżycowego Nokturnu cis-moll op. 27 nr 1 zwyciężyło pierwszą Alternatywę Konkursową Polskiego Radia Chopin w kategorii Nokturn.
Alternatywa Konkursowa - terminy
Alternatywa Konkursowa - terminyFoto: Lech Majewski/PRChopin

Nokturn nieledwie misteryjny – i taką też jego interpretację nadesłała na nasz turniej 13-letnia Marta Kowalczyk. Młoda pianistka, uczennica Karola Garwolińskiego w OSM II stopnia w Lublinie, nie tylko uchwyciła ogólny charakter tego utworu, zwracając też uwagę na barwę brzmienia, ale i budowała plany dźwiękowe, eksponując harmonie i dostrzegając wewnętrzne głosy, w których dostrzegła rolę szczegółów. Powstała jedna z najdojrzalszych kreacji Alternatywy Konkursowej.

Wśród nadesłanych na turniej Chopinowskich nokturnów zdecydowanie najpopularniejszym było Lento con gran espressione, znane jako Nokturn cis-moll op. posth. Po utwór ten sięgali przeważnie najmłodsi uczestnicy (ale nie tylko), jego interpretacji więc szczególnie wiele uwagi poświęcili jurorzy, wskazując młodym pianistom, jak różnie – a za każdym razem ekscytująco – można odczytywać najważniejsze elementy tej pozornie prostej muzyki.

By wziąć udział w Alternatywie Konkursowej należało – będąc pianistą, który nie ukończył jeszcze 16. roku życia – nadesłać nagranie jednego lub dwóch utworów Chopina. Następnie jury, w składzie prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha i Jakub Puchalski – wybrali laureatów w poszczególnych kategoriach gatunkowych: na każdą przypada jedna nagroda. Spośród wszystkich zostanie też wyłoniony laureat Grand Prix – otrzyma on 5 tys. zł (nagrodzeni w poszczególnych kategoriach natomiast dyplomy i nagrody rzeczowe; ogłoszeni zostaną też wyróżnieni pianiści). Wszystkich laureatów spodziewamy się usłyszeć w galowym koncercie, który planowany jest na wrzesień.

Wynik kolejnej kategorii – Mazurków – zostanie ogłoszony jutro, w audycji, która jak zwykle rozpocznie się o godz. 19.