Radio Chopin

ALTERNATYWA KONKURSOWA – Polonezy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:08
Najbardziej efektowne, dystyngowane i klasyczne z polskich tańców były popularnym gatunkiem wśród uczestników Alternatywy Konkursowej. Sięgnęło po nie aż 20 młodych i bardzo młodych pianistów. Kto został nagrodzony przez jury?
Alternatywa Konkursowa - terminy
Alternatywa Konkursowa - terminyFoto: Lech Majewski/PRChopin

Aż dwoje pianistów. Sędziowie turnieju – prof. Andrzej Ratusiński, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha i Jakub Puchalski – zdecydowało się przyznać nagrodę exaequo. Jury zachwyciło się talentem i radością gry malutkiej, choć już (?) 9-letniej dziewczynki, Łucji Pych, oraz przekonała je muzykalność 13-letniego Przemysława Mrozika. Dziewczynka wykonała szczególnie popularnego na turnieju dziecięcego Poloneza g-moll op. posth., chłopiec zagrał wczesnego, ale już dojrzałego – wręcz tragicznego Poloneza es-moll z op. 26.

Uzupełniając werdykt trzeba powiedzieć, że bardzo wysokie oceny otrzymała także 15-letnia Maria Wezner, wykonująca Poloneza B-dur z op. 71.

W repertuarze tej części turnieju królowały polonezy dziecięce polskiego kompozytora – i właśnie tutaj szczególnie spotkać można było mnogość utalentowanych dzieci. Wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza tym, którzy byli prezentowani na antenie, gratulujemy!

Następną konkurencją konkursową będą Impromptus – na jej omówienie wraz z ogłoszeniem wyniku zapraszamy 28 maja, jak zwykle o g. 19.