Radio Chopin

ALTERNATYWA KONKURSOWA – Ballady

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 20:15
Cztery epickie fortepianowe ballady to jeden z absolutnych szczytów geniuszu Chopina, w najbardziej spektakularnym wydaniu. Dla młodych pianistów stanowiły one najwyższe wyzwanie, nic więc dziwnego, że sięgnęli po nie wyłącznie najdojrzalsi z nich.
terminy
terminyFoto: Lech Majewski/PR Chopin

Mimo że na Alternatywę Konkursową nadeszły zaledwie 4 nagrania ballad – dwie Ballady g-moll, jedno F-dur i jedno As-dur (nikt, co naturalne, nie porwał się na najbardziej skomplikowaną f-moll) – to w tej kategorii jurorom najtrudniej było wybrać zwycięzcę. Balladę g-moll imponująco i perfekcyjnie przedstawiła Sonia Schwabe (nagrodzona już za Etiudę), natomiast subtelnym wyczuciem, autentycznym zrozumieniem trudnych relacji fakturalnych w Balladzie F-dur, co pozwoliło mu przedstawić partie sicilianowe ze znakomitą prostotą, ale i poetycko – zachwycił Eryk Koszela (wcześniej nagrodzony za Walca). Ostatecznie, po długich dyskusjach, nagroda trafiła do doskonale przygotowanej, koherentnej Sonii Schwabe.

Jutro, 31 maja, czeka nas ostatni już werdykt Alternatywy Konkursowej: scherza. Jurorzy – a w naszym turnieju są nimi prof. Andrzej Ratusiński (przewodniczą), Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha i Jakub Puchalski – wybiorą najlepszą spośród nadesłanych trzech interpretacji Scherza h-moll.