Radio Chopin

ALTERNATYWA KONKURSOWA – Scherza

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 20:26
Pierwsze Scherzo razy trzy czekało na jurorów Alternatywy Konkursowej w ostatniej rozgrywanej w tym roku kategorii naszego „turnieju jednego utworu”.
terminy
terminyFoto: Lech Majewski/PR Chopin

Żaden z młodych pianistów nie zdecydował się na wybranie Barkaroli - rzeczywiście szczególnie wymagającego utworu naszego patrona. Także na scherza, należące do najbardziej efektownych, ale i dramatycznych dużych form Chopinowskich, porwali się tylko najstarsi i najlepsi technicznie pianiści. Jurorzy – czyli prof. Andrzej Ratusiński, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha i Jakub Puchalski – stanęli przed trudnym wyborem: czy premiować najsprawniejszą, najbardziej efektowną na konkursie pianistykę – która w wypadku 14-latka jest wybitnym osiągnięciem – czy też rozwiniętą muzykalność. Ostatecznie nagroda za Scherza trafi do dwóch młodych pianistów: mieszkającego w Polsce Chińczyka Zhuoqing Du oraz, ex aequo, do Macieja Jonczyka.

Po ogłoszeniu wyników wszystkich kategorii pozostaje jeszcze rozstrzygnięcie Grand Prix. Tytuł ten, wraz z 5 tys. zł, trafi do jednego z dotychczasowych laureatów. Zwycięzcę poznamy podczas ostatniej konkursowej audycji, 6 czerwca. Tego samego dnia dowiemy się także, którym z młodych oraz bardzo młodych pianistów przyznane zostały wyróżnienia.