Radio Chopin

Nowa nadzieja

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 06:00
Nadzieja pianistyki – niespełna 17-letni Mateusz Dubiel, mający już na swoim koncie zwycięstwa w kilku konkursach – będzie głównym bohaterem dzisiejszego wieczoru Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Antoninie.
Mateusz Dubiel
Mateusz DubielFoto: mat.prom.

Mateusz Dubiel (pełna notka biograficzna – poniżej) urodził się i – póki co – kształcił w Bielsku-Białej, skądinąd będącej miastem pochodzenia takich pianistów, jak Artur Schnabel i Jan Smeterlin. Urozmaicony program jego występu (początek o g. 19), można by powiedzieć, łączy w sobie sympatie obu wielkich artystów: Schnabel był jedynym w swoim rodzaju mistrzem klasycyzmu i niemieckiego romantyzmu (stąd Beethoven i Brahms), Smeterlin – Chopina i modernizmu. W rzeczywistości to jednak indywidualna, dojrzała i bardzo ciekawa propozycja, prowadząca słuchaczy przez interesująco zestawione dzieła różnych epok i stylów.

Koncert zostanie poprzedzony prelekcją (g. 18.30), w której Jakub Puchalski zastanowi się nad fenomenem wirtuozów – i ich szczególnej odmiany, jaka znalazła realizację w sztuce dwóch bohaterów tegorocznego Festiwalu: legendarnego Ignacego Jana Paderewskiego i mniej sławnego, ale nie mniej ważnego Raula Koczalskiego.


PRELEKCJA, godzina 18.30:

Jakub Puchalski (Polskie Radio Chopin)

Raul Koczalski i Ignacy Jan Paderewski jako wirtuozi


KONCERT, godzina 19.00:

Mateusz Dubiel – fortepian

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, 2019


PROGRAM:

LUDWIG VAN BEETHOVEN

Sonata Es-dur op. 31 nr 3

Allegro

Scherzo. Allegro vivace

Menuetto. Moderato e grazioso

Presto con fuoco

JOHANNES BRAHMS

Rapsodia h-moll op. 79 nr 1

***

FRYDERYK CHOPIN

Walc As-dur op. 34 nr 1

Barkarola Fis-dur op. 60

MAURICE RAVEL

Jeux d’eau

ALEKSANDER SKRIABIN

Sonata-Fantazja gis-moll op. 19

Andante

Presto


Mateusz Dubiel pochodzi z Bielska-Białej, urodzony w 2004 roku, kształci się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, pod kierunkiem p. Anny Skarbowskiej oraz prof. Mirosława Herbowskiego. Jest laureatem nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in: 

I miejsca i 4 nagród dodatkowych na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, I miejsca i nagrody specjalnej za wykonanie sonaty na 52. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Virtuosi Per Musica di Pianoforte” w Czechach (2019), I miejsca, Grand Prix, oraz nagrody specjalnej w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Rybniku w roku 2020, I miejsca na IX Konkursie Pianistycznym EPTA w Krakowie (2018). Uczestniczył w kursach prowadzonych przez wybitnych pedagogów i artystów takich jak m.in: prof. Andrzej Jasiński, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, prof. Joanna Ławrynowicz-Just. Koncertował m.in na Zamku Królewskim w Warszawie, w Festsaal des Amtshauses Hietzing w Wiedniu (Austria), Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Muzyki Vigyázó Sandor w Budapeszcie, North Bohemian Theatre w Czechach, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Występował na Festiwalach m.in „Chopin en Vacanses” i „Wakacje z Chopinem” (Szafarnia). Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona, MKiDN (2020) oraz Stypendium „Młoda Polska” (2021).