Radio Chopin

Od PIN-u do Chopina do Piazzolli - koncert!

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 12:32
Duo Granat-Kreda, czyli wybitny tandem fortepianowy Tamary Granat i Adriana Kredy, będzie bohaterem najbliższego, niedzielnego koncertu „Podaj PIN do Chopina”. Zapraszamy na znakomity występ z atrakcyjnym repertuarem na cztery ręce 8 sierpnia o godz. 19.
Duo Granat  Kreda
Duo Granat & KredaFoto: materiały prasowe

Muzycy wykonają dwie mniej znane kompozycje Fryderyka Chopina w wersjach na cztery ręce: Grand Duo Concertante op. 16a na tematy z opery Giacoma Meyerbeera Robert Diabeł oraz Wariacje D-dur na temat melodii irlandzkiej Thomasa Moore’a. Następnie zabrzmią dzieła wybitnych spadkobierców artystycznej spuścizny Chopina, Juliusza Zarębskiego (Suita A Travers la Pologne op. 23) oraz Ignacego Jana Paderewskiego (3 części z charakterystycznego, wypełnionego melodiami góralskimi Album Tatrzańskiego op. 12).
– Zarębski to bardzo ciekawa postać zarówno jako pianista, jak i kompozytor. Żył niestety jedynie 31 lat, przez co nie zdążył się rozwinąć, a był niezwykle zapowiadającym się artystą. W swoim krótkim życiorysie kompozytorskim bardzo dużo przestrzeni poświęcił utworom na cztery ręce, w tym cyklowi A Travers la Pologne op. 23, który dla Państwa wykonamy – mówi Tamara Granat.
Na zakończenie koncertu Duo Granat–Kreda nastąpi część nieco lżejsza, dostosowana do wakacyjnego nastroju. Artyści przesiądą się na dwa fortepiany, by wykonać trzy utwory Astora Piazzolli oraz opracowanie najsłynniejszego tematu z musicalu Upiór w operze Andrew Lloyda Webbera. Wszystkie aranżacje zostały sporządzone przez Adriana Kredę, który - jako Argentyńczyk - był pierwszym w Polsce propagatorem muzyki Piazzolli.
Tradycyjne przed koncertem zostanie podana zagadka, dotycząca wykonywanych kompozycji Fryderyka Chopina – tytułowy dla cyklu koncertów „PIN”. Pierwsze dziesięć osób, które podadzą prawidłowe odpowiedzi, zostaną nagrodzone atrakcyjnymi wydawnictwami płytowymi. Maile z rozwiązaniami należy wysyłać na adres fchopin@polskieradio.pl 

Duo Granat – Kreda jest zespołem niezwykle wszechstronnym. Artyści mają na swym koncie znakomite płyty z nagraniami kompletu sonat Mozarta na cztery ręce czy koncertów na 2 fortepiany z orkiestrą Bacha i Mozarta. Muzycy duże sukcesy odnoszą również w twórczości epok późniejszych i jako interpretatorzy dzieł kompozytorów argentyńskich, naturalnie w aranżacjach Adriana Kredy.