Radio Chopin

BISMA – czyli pod egidą Bacewiczówny

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 22:00
Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, nad którymi patronat medialny sprawuje Polskie Radio Chopin. Ich trzecia edycja rozpocznie się 10 sierpnia w łódzkiej Akademii Muzycznej.
BISMA 2021
BISMA 2021Foto: BISMA 2021

Do udziału w kursach BISMA zgłosiło się 62 młodych pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą pedagodzy z prestiżowych uczelni muzycznych: Dang Thai Son (New England Conservatory of Music w Bostonie i Oberlin Conservatory of Music, Ohio), Claudio Martinez Mehner (Hochschule für Musik w Bazylei oraz Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii), Ilya Maximov (Universität Mozarteum w Salzburgu) oraz Hubert Rutkowski (Hochschule für Music und Theater w Hamburgu). Codziennie w dniach 10-15 sierpnia o godz. 19.30 zaplanowane są koncerty uczestników otwarte dla publiczności.

– W tym roku po raz kolejny mamy zaszczyt gościć światowej sławy pedagogów. Jeden z nich, bardzo dobrze znany polskiej publiczności, Dang Thai Son, to zwycięzca Warszawskiego Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku – zaznacza Julia Kociuban, polska pianistka, inicjatorka i dyrektor imprezy. – Duża część uczestników tegorocznej edycji to młodzi polscy pianiści przygotowujący się do udziału w Konkursie Chopinowskim. Pandemiczny czas, miejmy nadzieję, już nas powoli opuszcza, zatem miłośnicy muzyki fortepianowej będą mieli okazję do wysłuchania występów wszystkich uczestników na żywo podczas wieczornych koncertów.

W ramach projektu zaplanowano sześć koncertów uczestników, które będą także transmitowane online na fanpage’u Akademii Muzycznej w Łodzi na Facebooku. Podczas inauguracji (wtorek, 10 sierpnia, godz. 19.30) wystąpi z recitalem laureat Międzynarodowej Nagrody Grażyny Bacewicz 2020 – Piotr Alexewicz. Pozostałe koncerty także odbywać się będą o godz. 19.30, w kolejne dni: 12, 13 (wówczas wystąpią uczestnicy tegorocznego Konkursu Chopinowskiego) i 14 sierpnia. Zwieńczeniem kursów będzie Gala finałowa (niedziela, 15 sierpnia, godz. 19.30), podczas której zaprezentuje się czwórka młodych pianistów biorących udział w projekcie, a najlepszemu z nich zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz 2021. Ten koncert udostępnimy także na Facebooku Radia Chopin.

Strona internetowa wydarzenia: www.bisma.pl 

Facebook: https://www.facebook.com/bismalodz