Radio Chopin

Startuje Chopin i Jego Europa

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 17:47
W niedzielę, 14 sierpnia, rozpoczyna się kolejny festiwal Chopin i Jego Europa. Impreza, podczas której odbędzie się 34 koncertów, trwać będzie jak zwykle do 31 sierpnia.
17. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego europa 1200.jpg
17. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego europa 1200.jpgFoto: mat. promocyjne

Festiwal Chopin i Jego Europa gromadzi przede wszystkim pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim – jak co roku wystąpi więc grupa jego laureatów, zwłaszcza z ostatniej edycji, sprzed 6 już lat. Powróci na warszawską estradę m.in. ulubienica publiczności, Kate Liu, która ostatnio została odrzucona przed finałem Konkursu w Leeds (nawiasem mówiąc: znaczące, że nagrodzona III nagrodą w Warszawie pianistka wciąż usiłuje potwierdzić sukces udziałem w innym konkursie), Eric Lu, który wciąż poprawia swoje rynkowe notowania, a także Chloe Jiyeong Mun, która wprawdzie w Warszawie w 2015 odpadła w eliminacjach, niemniej pozostaje zwyciężczynią dwóch średniej rangi turniejów (Bolzano i Genewa) i ma grono oddanych miłośników. Nie można zapomnieć o Januszu Olejniczaku, który tym razem sięgnie po Chopinowską Fantazję na tematy polskie. Nelson Goerner zagra natomiast - nie po raz pierwszy - oba Koncerty fortepianowe polskiego kompozytora, wyjątkowo jednak będą to jedyne ich wykonania podczas całej imprezy.

Nie zabraknie triumfatorów Konkursu Chopinowskiego: Rafał Blechacz wystąpi ponownie z Bomsori Kim (II miejsce w ostatnim Konkursie Wieniawskiego), a Julianna Awdiejewa (Yulianna Avdeeva) zagra recital wyróżniający się obecnością pasującej jej muzyki neoklasycznej.

Wrócą też na festiwal pianiści zaprzyjaźnieni z imprezą, a niezwiązani z Konkursem, jak Alexandre Tharaud albo Angela Hewitt i Benjamin Grosvenor. Podobnie dyrygenci, zwłaszcza ze świata muzyki dawnej: Fabio Biondi poprowadzi – jako inaugurację – Verbum nobile Moniuszki (później wróci z operą Betly Donizettiego), Václav Luks utwory Mozarta, a także Marcina Mielczewskiego (czyli szczyty polskiego wczesnego baroku), natomiast Philippe Herreweghe przełomową, retoryczną V Księgę madrygałów Gesualda da Venosa, następnie poprowadzi orkiestrę w Koncertach fortepianowych Chopina, w końcu zaś w lirycznym Requiem Gabriela Fauré i Symfonii Psalmów Strawińskiego. Zobaczymy Christophe'a i Juliana Prégardienów, znaną skrzypaczkę Alionę Bajewą (Alena Baeva; zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego) wraz z Wadimem Chołodenką (Vadym Kholodenko), Belcea Quartet, który znowu zagra m.in. wielki Kwartet d-moll Schuberta Śmierć i dziewczyna, Tomasza Koniecznego (usłyszymy go m.in. w operowym intermezzo buffo Cimarosy Il maestro di cappella – ciekawe, czy po polsku, tak jak niegdyś śpiewał je Bernard Ładysz?), dwukrotnie wystąpi Alexander Melnikov – raz w koncercie kameralnym, z udziałem m.in. Isabelle Faust, raz solo.

Oddzielną kategorią będą Chopinowskie recitale wybranych polskich uczestników Konkursu Chopinowskiego – swe programy, przygotowywane dla sali Filharmonii Narodowej, wykonywać będą jednak w kościele św. Krzyża.

Pełny program festiwalu znajdą Państwo w tym miejscu.