Radio Chopin

Wygrani po polsku

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 22:41
Kanadyjski pianista Carter Johnson wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej w Rzeszowie w kategorii pianistycznej, zaś w kategorii zespołów kameralnych zwycięstwo odniósł duet fortepianowy Książek Piano Duo, w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek. II nagrodę w tej kategorii zajął kwintet dęty Kwintofonia, który tworzą muzycy Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Uczestnicy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Uczestnicy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.Foto: Błażejowski (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca)

 Wszystko, co grałem, sprawiło mi ogromną radość – mówił jeszcze podczas przesłuchań konkursowych Carter Johnson. – Poświęciłem dużo czasu, by odnaleźć i przygotować utwory, które naprawdę mi się podobają. Jestem szczęśliwy, że mogłem w końcu wykonać je przed publicznością.
Carter Johnson jest absolwentem Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie z pianistyki i pedagogiki fortepianowej. Naukę kontynuował w Juilliard School of Music w Nowym Yorku, gdzie obecnie kończy studia magisterskie i już planuje kontynuację nauki na Uniwersytecie Yale w New Haven. Jest także absolwentem studiów aktorskich w Trinity College w Londynie.
– Daliśmy z siebie wszystko – mówili po swoich występach Agnieszka i Krzysztof Książkowie. – Udało nam się wejść w atmosferę koncertową. Jak się myśli cały czas, że to jest konkurs, gra się zdecydowanie ciężej. A gdy traktuje się występ jak koncert, to staje się on prawdziwą przyjemnością.
Książek Piano Duo to zespół, który powstał w 2012 roku. Agnieszka Zahaczewska-Książek ukończyła Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Krzysztof Książek jest zaś oficjalnie adeptem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Drugą nagrodę w kategorii pianistycznej zdobył Ivan Shemchuk z Ukrainy, laureat I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w 2019 roku, w zespołach kameralnych zaś warszawski kwintet dęty Kwintofonia, w składzie: Jagoda Krawczewska – flet, Adam Eljasiński – klarnet, Rafał Zason – fagot, Michał Kanawka – waltornia, Jakub Jackowski – obój. Laureatami III nagrody zostali: pianista Michał Karol Szymanowski oraz duet skrzypcowo-fortepianowy Aleksandra Kuls i Marcin Koziak.
Wyróżnienia przyznano pianistom: Ruslanowi Kazakovowi (Rosja), Adamowi Mikołajowi Goździewskiemu, Krzysztofowi Kozłowskiemu oraz kameralistom: Popko / Thieu-Quang, Dobrowolski / Słapiński Duo oraz Trio Legend.
Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki przypadła Carterowi Johnsonowi, za najlepsze wykonanie utworu Władysława Żeleńskiego – Jakubowi Cetnarowskiemu, zaś utworu Henryka Pachulskiego – Ivanowi Shemchukowi.
Jury łącznie przyznało także 38 nagród pozaregulaminowych, w przeważającej większości w postaci koncertów specjalnych w salach filharmonicznych i na festiwalach w Polsce oraz za granicą. Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kameralnego Miłosza Magina, ufundowaną przez córkę kompozytora, Margot Magin, jak również nagrodę w wysokości tysiąca euro w każdej kategorii wykonawczej, którą przyznała kapituła dziennikarska.
Laureaci wystąpili podczas galowego koncertu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego i Tomasza Chmiela - występ ten zostanie powtórzony w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, 20 września o godz. 19:00.
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem wydarzenia jest Marszałek województwa podkarpackiego. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.