Radio Chopin

Powrót Alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:37
1 października, w Międzynarodowy Dzień Muzyki, na naszym kanale YouTube i na Facebooku zapraszamy na obiecywany koncert galowy I Alternatywy Konkursowej, czyli naszego wirtualnego konkursu chopinowskiego dla dzieci i młodzieży. Czekaliśmy na to wydarzenie od czerwca, kiedy to skończyliśmy ogłaszanie nagród!
Laureaci I Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin podczas koncertu galowego
Laureaci I Alternatywy Konkursowej Polskiego Radia Chopin podczas koncertu galowegoFoto: Magdalena Sawicka/Polskie Radio Chopin

Bohaterami naszego „turnieju jednego utworu” – bo by wziąć udział, należało przesłać nam nagranie pojedynczego utworu Fryderyka Chopina – były dzieci i młodzież do ukończenia 16. roku życia. 25 września spotkaliśmy się wreszcie na żywo w radiowym Studio im. Władysława Szpilmana, gdzie młodzi zdolni zaprezentowali się jeden po drugim – jeszcze ciekawiej, niż w nagraniach! Efektem był jeden z najbardziej budujących koncertów, jakie mieliśmy okazję słyszeć w ostatnich latach. Teraz ten występ trafia do Państwa:


Przypomnijmy, że nasz pianistyczny turniej odbył się wiosną: każdy z młodych pianistów mógł wysłać do nas dwa nagrania pojedynczych utworów Chopina, po jednym z jednej kategorii formalnej. W rezultacie laureaci reprezentowali wszystkie Chopinowskie formy, z wyjątkiem sonat, Fantazji i Barkaroli (do której nikt się nie zgłosił), i oczywiście bez utworów z orkiestrą oraz kameralnych. Czteroosobowe jury, w skład którego wchodzili uznani pianiści i dydaktycy fortepianu (prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący – oraz Marek Bracha), a także znani m.in. z anteny Radia Chopin krytycy muzyczni (Małgorzata Pęcińska i Jakub Puchalski), przesłuchało 112 nadesłanych na Alternatywę Konkursową nagrań młodych (i bardzo młodych) pianistów. Zwycięzcami w dziewięciu kategoriach wybrani zostali:
Etiuda – Sonia Schwabe, Walc – Eryk Koszela, Nokturn – Marta Kowalczyk, Mazurek – Maciej Jonczyk, Polonez – Łucja Pych i Przemysław Mrozik (ex aequo), Impromptu – Julia Tołwińska, Ballada – Sonia Schwabe i Scherzo – Zhuoqing Du i Maciej Jonczyk (ex aequo). Spośród tej grupy wskazany następnie został zwycięzca Grand Prix. Nagroda ta, wraz z kwotą 5 tys. zł, decyzją jury trafiła do Soni Schwabe.
Jury zdecydowało także o przyznaniu wyróżnień: trafiły one do pianistów, często najmłodszych, którzy nie otrzymali żadnej nagrody, sędziowie uznali jednak, że ich wysiłek i osiągnięcia zasługują nie tylko na wymienienie w konkursowych audycjach, lecz i na oficjalne utytułowanie. Wyróżnienia wędrowały więc do (kolejność alfabetyczna): Milany Biały, Jana Brożka, Gabrieli Janowskiej, Szymona Juchno, Maksyma Hajnrycha, Mikołaja Cypriana Skolimowskiego, Marii Wezner, Sofii Zaiki, Aleksandra Żyty.

Program koncertu laureatów:

1. Milana Biały - Polonez g-moll op. posth.nr 11 (2:30)

2. Gabriela Janowska - Walc a-moll op. posth. (2:30)

3. Szymon Juchno - Walc F-dur op. 34 nr 3 (3)

4. Jan Brożek – Walc E-dur op. posth. (3:30)

5. Aleksander Żyta – Polonez c-moll op.40 nr 2 (8)

6. Mikołaj Cyprian Skolimowski – Walc e-moll op. posth. (3:30)

7. Maksym Hajnrych - Etiuda cis-moll op. 25 nr 7 (6)

8. Łucja Pych - Polonez g-moll op. posth. (3)

9. Marta Kowalczyk - Nokturn cis-moll op.27 nr 1 (6)

10. Julia Tołwińska - Impromptu Ges-dur op. 51 (5:30)

11. Przemysław Mrozik – Polonez es-moll op. 26 nr 2 (8:30)

12. Maria Wezner - Polonez B-dur op. 71 nr 2 (7:30)

13. Zhuoqing Du - Scherzo h-moll op. 20 (10)

14. Eryk Koszela – Ballada F-dur op. 38 (8:30)

15. Maciej Jonczyk – Mazurek a-moll op.17 nr.4 (5)

16. Sonia Schwabe – Ballada g-moll op. 23 (10 min)