Radio Chopin

Sto lat!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 01:07
Redakcja najmniejszej anteny radia publicznego – Polskiego Radio Chopin, składa swojej najmłodszej „siostrze” – redakcji Polskiego Radia Kierowców - najlepsze życzenia z okazji pierwszej rocznicy powołania do istnienia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Polskie Radio

Polskie Radio Kierowców, które rozpoczęło nadawanie 16 października 2020 r., to pierwsza w Polsce całodobowa stacja z programem skierowanym dla uczestników ruchu drogowego.

Kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych.

PRK informuje w kompleksowy sposób o sytuacji drogowej w kraju, Raporty o utrudnieniach, korkach, wypadkach czy remontach aktualizowane są co kwadrans, są także alerty i ostrzeżenia pogodowe.

W porannym, południowym i wieczornym paśmie są serwisy informacyjne w czterech językach, poza polskim także w angielskim, niemieckim i ukraińskim.

Polskie Radio Kierowców porusza tematy z zakresu bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, stylu i kultury jazdy.

Stacja w swojej ofercie programowej poświęca wiele uwagi kierowcom zawodowym w tym kierowcom ciężarówek, którzy podróżują po Europie. To nie tylko informacje o zmianach w prawie transportowym, ostrzeżenia z głównych europejskich tras i granic, ale także porady, ciekawostki i rozrywka.

Stała pozycją programu jest czytanie przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego, raz na godzinę prezentowany jest jeden z zapisów.

Program podzielony jest na pasma: poranny ROZRUSZNIK w godzinach 5.00-11.00, WYSOKIE OBROTY 11.00-17.00, NA LUZIE 17.00-23.00 i AUTOMAT od 23.00 do 5.00. NOCNA ZMIANA, to czterogodzinna audycja terapeutyczna dla nocnych Marków i tych co podróżują nocą. Audycje realizowane są z udziałem słuchaczy i terapeutów poruszamy tematy ważne społecznie, rozmawiamy o depresji, stresie, samotności w trasie czy tęsknocie za rodziną. Rozmowy terapeutyczne zawsze między 22.00 a 2.00 od poniedziałku do piątku..

Uruchamiając cyfrowy kanał PRK, Polskie Radio nawiązało do 46 letniej tradycji audycji Radia Kierowców realizowanej w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Po raz pierwszy 7 minutowy program piętnujący brawurę na drogach pojawił się na antenie Jedynki 4 lutego w 1974 roku. Dziś Radio Kierowców to stały element programu Jedynki, a rozszerzeniem oferty dla użytkowników dróg jest cyfrowe, nowoczesne i dynamiczne Polskie Radio Kierowców, które jest dostępne w bezpłatnej aplikacji, w systemie DAB + oraz w Internecie.

PRK w ciągu roku ukształtowało indywidualny i niepowtarzalny na polskim rynku medialnym styl i charakter.

Antenę tworzy dynamiczny i młody zespół składający się z ponad 30-osobowej grupy dziennikarzy, prowadzących i wydawców, który czerpiąc z tradycji Polskiego Radia kształtują nowoczesnego, wrażliwego oraz inteligentnego odbiorcę. PRK w założeniu, ale i w realizacji zadań programowych jest stacją z misją, a najważniejszym zadaniem jest kształtowanie świadomego uczestnika ruchu drogowego.

Polskie Radio Kierowców ofertę programową komponuje mając na uwadze potrzeby kierowców w tym kierowców zawodowych, rowerzystów, pieszych ale też użytkowników hulajnóg i motocykli.

Od pierwszych tygodni emisji programu PRK charakteryzuje: szybkość i profesjonalizm. Odbiorcy programu otrzymają w każdej godzinie 4 serwisy drogowe, to nie tylko ostrzeżenia o utrudnieniach w kraju, ale także w Europie, informacje z przejść granicznych i alerty pogodowe.

To sprawia, że Polskie Radio Kierowców jest niekwestionowanym liderem na rynku radiowym.