Radio Chopin

Diamentowa Agnieszka Duczmal

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 06:00
Najbardziej znana polska dyrygentka, założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, otrzyma nagrodę Diamentowej Batuty. Wyróznienie przyznawane jest przez Zarząd Polskiego Radia od 1995. Uroczystości towarzyszy publikacja dwupłytowego albumu wydanego przez Polskie Radio, z wyborem nagrań laureatki.
Duczmal_diamentowa batuta.jpg
Duczmal_diamentowa batuta.jpgFoto: Duczmal_diamentowa batuta.jpg

Już w najbliższą niedzielę, 14 listopada, Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal „Diamentową Batutę” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. Wydarzeniu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego towarzyszyć będzie występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, prowadzonej naturalnie przez Laureatkę. Uroczysty koncert transmitowany będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – w mediach społecznościowych Polskiego Radia, na stronie www.polskieradio.pl oraz na radiowym kanale YouTube. W programie koncertu znajdą się najważniejsze dzieła z ponad 50-letniej kariery wybitnej dyrygentki.

Wyjątkowa Artystka, o której Witold Rowicki powiedział, że „ma w rękach muzykę”. Określenie lingwistycznie niezwykle oszczędne, ale w swojej wymowie nadzwyczajnie trafne i pojemne, bo oddające przecież nie tylko istotę dyrygenckiego fachu. Metaforycznie mieszczące w sobie znacznie więcej – pasję, muzykalność, charakter, determinację, wrażliwość, czyli przywołujące wiele pojęć określających artystyczną osobowość – pisze w osobistej nocie, która została wydrukowana w książeczce tego wyjątkowego wydawnictwa Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. – W albumie zapisany jest zaledwie okruch tego, co skrywają radiowe archiwa. Znaczący, bo znakomicie ilustrujący celne zdanie Rowickiego, a przy tym, mam nadzieję – zgodnie z kartezjańską myślą o celowości muzyki – stanowiący „źródło przyjemności i uczuć różnorodnych” – kontynuuje szefowa radiowej Dwójki.

Agnieszka Duczmal (ur. 1946) już w czasie studiów utworzyła Orkiestrę Kameralną (1968 r.), której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Orkiestra, przekształcona w 1977 r. w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, występuje od 1988 r. pod nazwą Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”. Agnieszka Duczmal koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskym, Henrykiem Szeryngiem. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Nagrała ok. 50 płyt dla wytwórni na całym świecie. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera. Dla swojej Orkiestry dokonała wielu transkrypcji arcydzieł muzycznych – m.in. Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego, Franza Schuberta. Do jej największych osiągnięć zawsze należała też muzyka polska, z nieśmiertelną Orawą Wojciecha Kilara na czele.

„Diamentowa Batuta” to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia „za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia”. Laureatami nagrody są dyrygenci: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.

Podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Agencja Muzyczna Polskiego Radia (wydawca radiowych płyt) przedpremierowo zaprezentuje uczestnikom wydarzenia podwójny, przekrojowy album z cyklu „Diamentowe batuty”, z utworami w wykonaniu orkiestr dyrygowanych przez Agnieszkę Duczmal. Wydawnictwo dostępne będzie w sprzedaży od 19 listopada.

Album zawiera dwa istotne nagrania – jedno koncertowe, a drugie studyjne. W lutym 1978 roku, w finale IV Festiwalu Młodych, Agnieszka Duczmal poprowadziła Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Maestra rozpoczęła od Walca Mefisto Franciszka Liszta. Drugą część wieczoru wypełniła I Symfonia g-moll op. 13 Piotra Czajkowskiego. Umieszczony na pierwszej płycie wydawnictwa koncert Agnieszki Duczmal w Filharmonii Narodowej stanowił zwieńczenie jej debiutanckiej drogi.

Na drugiej płycie znajdują się obszerne fragmenty opery Haendla Sosarme. To pierwsze polskie nagranie, którego Agnieszka Duczmal dokonała ze swą własną orkiestrą – a także znakomitymi solistami – w dniach 25-30 listopada 1980 roku, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.