Radio Chopin

Muzyka w Nagrodach Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 11:07
Agnieszka Budzińska-Bennett, Leszek Możdżer i Józef Skrzek to artyści nominowani przez Polskie Radio do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka”. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną 29 listopada.
Agnieszka Budzińska-Bennett
Agnieszka Budzińska-BennettFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kapituła Polskiego Radia w składzie: Halina Frąckowiak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Beczała, Wojciech Trzciński (przewodniczący) i Krzysztof Trebunia-Tutka zdecydowała, że nominuje: Agnieszkę Budzińską-Bennett, Leszka Możdżera i Józefa Skrzeka.

Agnieszka Budzińska-Bennett to śpiewaczka, założycielka i kierowniczka zespołu wokalnego Peregrina, zajmującego się muzyką średniowieczną, dyrygentka chóralna, muzykolog. Na stałe mieszka w Szwajcarii. Nominowana została za "promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z która przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia Melodii na psałterz polski Mikołaja Gomółki." Płyty Agnieszki Budzińskiej-Bennett zdobyły szereg nagród międzynarodowych, w tym International Classical Music Award.

Leszek Możdżer – wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, producent i twórca muzyki filmowej – wyróżniony został za "dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie – nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji."

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Nominowany przez Polskie Radio za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej – w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum."

– To artyści, którzy zdaniem radiowej Kapituły, w najbardziej wartościowy sposób tworzą kulturę narodową poprzez tworzenie autorskiej muzyki – ambitnej, nietuzinkowej i przekraczającej stylistyczne granice – mówi Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, która przedstawiła nominowanych w kategorii „Muzyka”.

Podczas konferencji prasowej poznaliśmy również nominowanych przez kapituły pozostałych nadawców przyznających Nagrody Mediów Publicznych. TVP w kategorii „Obraz” nominowała: Kalinę Cyz, Elżbietę Jaworowicz i Miłosza Kłeczka. PAP wybierze laureata nagrody w kategorii „Słowo” spośród: Antoniego Libery, Andrzeja Mularczyka i Ewy Siedleckiej. Audytorium 17, czyli regionalne rozgłośnie Polskiego Radia, nominowały: Jarosława Jakubowskiego, Piotra Semkę i Marię Woś.

Nagroda Mediów Publicznych dla wyróżniających się twórców kultury zainicjowana została w 2008 roku przez Krzysztofa Czabańskiego, Janusza Kurtykę i Andrzeja Urbańskiego. Jednak druga edycja tego wydarzenia odbyła się dopiero w 2019 roku. W tym roku Nagroda pod honorowym patronatem Rady Mediów Publicznych zostanie wręczona po raz czwarty – w tym, po raz pierwszy, w kategorii „Idea” (Audytorium 17 – Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia). Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Dodatkowo podczas uroczystej gali, która odbędzie się 29 listopada w siedzibie TVP, wszyscy nadawcy mogą wręczyć swoją Nagrodę Specjalną dla twórcy lub dziennikarza wybitnie zasłużonego w tworzenie lub promowanie kultury narodowej.