X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Romantyczne brzmienia / Opera czasów Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 14:45
ROMANTYCZNE BRZMIENIA: prowadzą Magdalena Łoś, Klaudia Baranowska i Andrzej Sułek; OPERA CZASÓW MONIUSZKI: prowadzą Przemysław Krzywoszyński i Marcin Majchrowski
Audio

Romantyczne brzmienia 

"Stare pudła" - mawiają malkontenci. "Piękne, prawdziwe instrumenty" – odpowiadają przeciwnicy. Nurt stylowych interpretacji na dawnych instrumentach bądź ich kopiach stał się faktem. Nie jest fanaberią ani kaprysem, tylko solidnie udokumentowanym działem współczesnego wykonawstwa. W audycji zabrzmi muzyka epoki romantyzmu (bardzo szeroko rozumianego), niemal całego XIX wieku, wykonywana na dawnych instrumentach. Pianoforte solo (cóż to za "brzęczące" erardy i pleyele), tria, kwartety, kwintety, zespoły kameralne i orkiestry. Aha, opera romantyczna "Holender tułacz" Ryszarda Wagnera też już rozbrzmiewa na starych pudłach...

Do słuchania audycji zaprasza Magdalena Łoś:

Opera czasów Moniuszki 

Trwa Rok Stanisława Moniuszki, który powtórzony zostanie zapewne już za 3 lata w 150. rocznicę śmierci kompozytora. O ile opery naszego kompozytora są w Polsce stosunkowo dobrze znane (wszystkie przybliża cykl Viva Moniuszko!) o tyle europejski kontekst jest – przynajmniej w pewnych fragmentach – zupełnie nieznany. Cykl audycji prof. Przemysława Krzywoszyńskiego, wybitnego prawnika i muzykologa, koncentruje się na najistotniejszym okresie w dziejach opery XIX wieku, formującym współczesny repertuar dzieł scenicznych od dojrzałego romantyzmu poprzez szkoły narodowe i reformy wagnerowskie. Audycje odnoszą się do epoki o doniosłym polityczno-społecznym znaczeniu gatunku po wydarzeniach 1789-1815, kiedy dzieła Aubera, Verdiego czy Wagnera stawały się medium inspirującym szeroki krąg odbiorców.  Cykl przypomni dzieła, które inspirowały twórcę Halki, a tym samym wpływały na ukształtowanie się jego osobowości artystycznej.