Radio Chopin

28 lutego

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 00:00

06:00
Konkurs Chopinowski

Wybór nagrań z Konkursów Chopinowskich w opracowaniu Piotra Wawrowskiego.

07:00
Viva Moniuszko!

Anna Lubońska i Marcin Gmys zajmą się balladą „Świtezianka” Adama Mickiewicza, umuzycznioną przez Stanisława Moniuszkę, Marię Szymanowską i Carla Loewego.

8:00
Laureaci Nagrody PR

Anna Skulska zaprasza na program wypełniony interpretacjami pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej.

9:00
Weekendowe potpourri

Audycja okolicznościowa z okazji urodzin Fryderyka Chopina. W programie m.in. Koncert fortepianowy e-moll jubilata w interpretacji Daniila Trifonova i Mahler Chamber Orchestra pod batutą Michaiła Pletniova oraz utwory Friedericha Kalkbrennera i Federica Mompu.  Zaprasza Małgorzata Pęcińska.​
[PREMIERA]

11:00
Polacy w Konkursach Chopinowskich

Bohaterem audycji Stanisława Dybowskiego jest Witold Małcużyński – laureat III nagrody na III Konkursie Chopinowskim (1937). W wykonaniu pianisty usłyszymy głównie dzieła Fryderyka Chopina, ale również m.in. Preludium chorałowe i fugę Césara Francka oraz Rapsodię hiszpańską g-moll Ferenca Liszta.

12:00
Wokół Wielkiego Konkursu

W kolejnej audycji z cyklu poświęconego historii Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich raz jeszcze powraca III Konkurs z roku 1937, z jego niezwykłym gronem utalentowanych laureatów (Rosa Tamarkina, Witold Małcużyński). Zaprasza Artur Bielecki.

13:00
Laureaci Konkursów Chopinowskich

W dzisiejszym programie usłyszymy recital Pawła Giliłowa z finału IX Konkursu Chopinowskiego (1975). Artysta wykonał Koncert e-moll op.11 z towarzyszeniem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej PR i TV pod batutą Jerzego Maksymiuka. W drugiej części programu zabrzmią Walc Es-dur op. 18 oraz Mazurki op. 56: C-dur nr 2, H-dur nr 1 w interpretacji Daniila Trifonova. Nagranie pochodzi z koncertu laureatów XVI Konkursu Chopinowskiego (2010).

14:00
Zwierciadło Chopina

Odcinek siódmy audycji Róży Światczyńskiej i Anny Skulskiej, w której redaktorki zapoznają nas z listami Fryderyka Chopina. Poza fragmentami korespondencji patrona naszej anteny w audycji usłyszymy również wiele utworów Chopina.

15:00
Chopin live

Krzysztof Dziuba prezentuje I Koncert fortepianowy b-moll op. 24 Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Seong-Jin Cho z towarzyszeniem Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Grzegorza Nowaka oraz Preludia op. 28 w opracowaniu na orkiestrę autorstwa Jeana Françaix’a i Koncert fortepianowy e-moll op. 11 w wykonaniu Kate Liu i NOSPR pod batutą Jerzego Maksymiuka.

17:00
Chopin w kulturze polskiej

W siódmym odcinku audycji Marcin Majchrowski i Bartosz Korzeniewski będą rozmawiali o George Sand.

18:00
Złoty wiek muzyki kameralnej

W audycji Dr Danuty Gwizdalanki zabrzmi muzyka kameralna Karla Dittersa von Dittersdorffa, Camille'a Saint-Saënsa i Piotra Czajkowskiego.
[PREMIERA]

19:00
Muzycy o Chopinie

Bohaterką audycji Marka Brachy będzie austriacka pianistka Ingrid Haebler – znana głównie z nagrań dzieł Mozarta, ale posiadająca w swoim dorobku fonograficznym również niemało pozycji chopinowskich.
[PREMIERA]

21:00
Romantyczne Weberiana, albo antenowe powroty Jana Webera

Kolejne Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera wypełnią ballady i Barkarola Fis-dur op. 60 Fryderyka Chopina w wykonaniu Benno Moiseiwitscha. Redaktor Weber opowie również o kulisach przyjaźni pianisty z Winstonem Churchillem. Dowiemy się, która z ballad była ulubionym utworem brytyjskiego męża stanu i z czym kojarzył on jej temat. W audycji wybrzmi też utwór uznany przez Autora audycji za najpiękniejsze nagranie Chopina przez Moiseiwitscha. Program z komentarzem Marty Jankowskiej.
[PREMIERA]

22:00
Z Archiwum PR

Fragmenty recitali koreańskiej pianistki Chloe Jiyeong Mun z lat 2018-2020. Zaprasza Dariusz Marciniszyn.
[PREMIERA]