X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Gwiazda Betlejemska - zjawisko astronomiczne czy cudowny znak?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 09:00
- Na przełomie XVI i XVII wieku nastąpił ciąg ciekawych wydarzeń astronomicznych, który sprawił, że wielki astronom tamtej epoki Jan Kepler postawił bardzo ciekawą hipotezę dotyczącą Gwiazdy Betlejemskiej - opowiada prof. Jarosław Włodarczyk.
Audio
  • Gwiazda Betlejemska - zjawisko astronomiczne czy cudowny znak? (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/AstroStar

orion1200.jpg
Ukryte (odkryte) tajemnice obłoków Oriona

Jak dodaje gość Katarzyny Jankowskiej, od średniowiecza ludzkość zwracała uwagę na koniunkcję planet. Najrzadszą są spotkania na niebie Jowisza i Saturna. Właśnie taka koniunkcja nastąpiła w 1584 roku, do następnej miało dojść w 1603-1604 roku. - Doszło do niej, co więcej do tych dwóch planet dołączył się jeszcze Mars. Na dodatek tuż przy tych spotykających się planetach pojawiła się nowa gwiazda - rozbłysła supernowa. To jest niezwykle rzadkie zjawisko - podkreśla prof. Jarosław Włodarczyk. 

Jan Kepler obliczył wówczas, że taka potrójna koniunkcja Jowisza, Saturna i Marsa zdarza się raz na 800 lat, co oznacza, że do podobnego zjawiska powinno dojść w okolicy narodzin Jezusa.

Jakie jeszcze wydarzenia łączono z koniunkcją planet? Dlaczego Gwiazda Betlejemska nie mogła być kometą? Jakie zjawiska astronomiczne inspirowały pisarzy i poetów? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka 

Gość: prof. Jarosław Włodarczyk (historyk astronomii, Instytut Historii Nauki PAN)

Data emisji: 6.01.2017

Godzina emisji: 19.11

gs/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak