Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Gwiazda Betlejemska - zjawisko astronomiczne czy cudowny znak?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 09:00
- Na przełomie XVI i XVII wieku nastąpił ciąg ciekawych wydarzeń astronomicznych, który sprawił, że wielki astronom tamtej epoki Jan Kepler postawił bardzo ciekawą hipotezę dotyczącą Gwiazdy Betlejemskiej - opowiada prof. Jarosław Włodarczyk.
Audio
  • Gwiazda Betlejemska - zjawisko astronomiczne czy cudowny znak? (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/AstroStar

orion1200.jpg
Ukryte (odkryte) tajemnice obłoków Oriona

Jak dodaje gość Katarzyny Jankowskiej, od średniowiecza ludzkość zwracała uwagę na koniunkcję planet. Najrzadszą są spotkania na niebie Jowisza i Saturna. Właśnie taka koniunkcja nastąpiła w 1584 roku, do następnej miało dojść w 1603-1604 roku. - Doszło do niej, co więcej do tych dwóch planet dołączył się jeszcze Mars. Na dodatek tuż przy tych spotykających się planetach pojawiła się nowa gwiazda - rozbłysła supernowa. To jest niezwykle rzadkie zjawisko - podkreśla prof. Jarosław Włodarczyk. 

Jan Kepler obliczył wówczas, że taka potrójna koniunkcja Jowisza, Saturna i Marsa zdarza się raz na 800 lat, co oznacza, że do podobnego zjawiska powinno dojść w okolicy narodzin Jezusa.

Jakie jeszcze wydarzenia łączono z koniunkcją planet? Dlaczego Gwiazda Betlejemska nie mogła być kometą? Jakie zjawiska astronomiczne inspirowały pisarzy i poetów? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka 

Gość: prof. Jarosław Włodarczyk (historyk astronomii, Instytut Historii Nauki PAN)

Data emisji: 6.01.2017

Godzina emisji: 19.11

gs/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak