Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: pierwsze złoto dla Ukrainy na igrzyskach. Abramenko najlepszy w skokach akrobatycznych

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 15:01
Ukrainiec Ołeksandr Abramenko triumfował w Pjongczangu w olimpijskiej rywalizacji w narciarskich skokach akrobatycznych. To pierwszy medal tegorocznych igrzysk dla reprezentacji tego kraju. Srebro zdobył Chińczyk Zongyang Jia, a brąz Rosjanin Ilia Burow.
Oleksandr Abramenko
Oleksandr Abramenko Foto: PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

Po sobotnich kwalifikacjach awans wywalczyło 12 zawodników. Finał składał się z trzech etapów. Do drugiego awansowało dziewięciu najlepszych, a do trzeciego (decydującego) - sześciu.

W pierwszej części finału odpadł wicemistrz olimpijski z Soczi z 2014 roku Australijczyk David Morris. Drugiego etapu nie przebrnął m.in. Chińczyk Zhongqing Liu, brązowy medalista igrzysk w Vancouver (2010).

W rozstrzygającej batalii z udziałem sześciu zawodników, gdy walka zaczynała się praktycznie od nowa, świetnie spisał się Abramenko. Otrzymał 128,51 pkt.

- To był jeden z najlepszych skoków w moim życiu - przyznał później Ukrainiec.

Jako ostatni wystąpił brązowy medalista z Soczi Zongyang Jia, który osiągnął najlepszy wynik w drugim etapie finału. Z powodu wiatru Chińczyk dość długo czekał na możliwość startu. W końcu ruszył i wykonał swój skok (podobna skala trudności jak w przypadku Abramenki) bardzo dobrze. Wylądował bez kłopotów, ale ostatecznie okazał się minimalnie gorszy - 128,05.

To trzeci złoty medal dla Ukrainy w historii zimowych igrzysk, a pierwszy (w jakimkolwiek kolorze) w Pjongczangu.

Już w kwalifikacjach odpadł mistrz olimpijski sprzed czterech lat z Soczi Białorusin Anton Kusznir.

Polacy w tej konkurencji nie startowali.