Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: norwescy panczeniści ze złotym medalem w drużynie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 16:31
Norwescy łyżwiarze szybcy wywalczyli złoty medal igrzysk w Pjongczangu w rywalizacji drużynowej, zdobywając pierwszy w historii olimpijski krążek dla swojego kraju w tej konkurencji. Na podium w środę znaleźli się także reprezentanci gospodarzy imprezy i Holendrzy.
Norwescy złoci medaliści
Norwescy złoci medaliściFoto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Polacy nie startowali w zmaganiach drużynowych. Cztery lata temu w Soczi zdobyli brąz, ale tym razem się nie zakwalifikowali.

Złoto wywalczyli Havard Bokko, Simen Spieler Nilsen, Sverre Lunde Pedersen, którzy w finale wyprzedzili Koreańczyków o 1,2 s. W ćwierćfinale w norweskiej ekipie wystąpił Sindre Henriksen i on także dostanie medal. Udaną passę podczas tych igrzysk przedłużył Pedersen, który wcześniej był trzeci na 5000 m. Olimpijskim sukcesem indywidualnym pochwalić może także Bokko, który ma w dorobku brąz zdobyty na 1500 m osiem lat temu w Vancouver.

W drużynie gospodarzy w środę zaprezentowali się Seung-Hoon Lee, Jaewon Chung i Min Seok Kim. Korea, stając na drugim stopniu podium, powtórzyła osiągnięcie w drużynowej rywalizacji z Soczi.

Trzecim miejscem musieli zadowolić się Holendrzy, którzy w półfinale ulegli Norwegom. Mistrzowie olimpijscy sprzed czterech lat i brązowi medaliści ZIO 2006 i 2010 w finale B okazali się lepsi od Nowozelandczyków o 5,14 s. "Pomarańczowi" startowali w składzie: Patrick Roest, Sven Kramer, Jan Blokhuijsen. Brązowy krążek otrzyma także Koen Verweij, który zaprezentował się ćwierćfinale.

Żaden nowozelandzki panczenista nigdy nie stanął na podium olimpijskich zmagań, ale ich obecność w czołowej czwórce rywalizacji drużynowej w Pjongczangu nie jest dziełem przypadku. Shane Dobbin, Reyon Kay i Peter Michael w ubiegłorocznych mistrzostwach świata wywalczyli srebro w tej konkurencji, a ostatni z nich zdobył wówczas brąz na 5000 m.

Drużynowa rywalizacja panczenistów znajduje się programie igrzysk od 2006 roku.

ps

aby dodać komentarz
brak

Japońskie panczenistki czasem 2.53,89 pobiły rekord olimpijski i zdobyły złoty medal igrzysk w Pjongczangu w zawodach drużynowych. Srebro wywalczyły Holenderki, a brąz - reprezentantki USA. Polki zakończyły rywalizację na siódmej pozycji.