Rosja 2018

Rosja 2018: Polska - Czarnogóra. Lewandowski uratował przed horrorem. Biało-czerwoni jadą na mundial

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 19:55
Reprezentacja Polski po piorunującej końcówce wygrała 4:2 z Czarnogórą i zapewniła sobie awans na mistrzostwa świata, które w przyszłym roku odbędą się w Rosji. Biało-czerwoni wygrali swoją grupę eliminacyjną.
  • Andrzej Janisz i Marek Solecki komentują 1. połowę meczu Polska - Czarnogóra w radiowej jedynce (PR1)
  • Michał Gąsiorowski i Adam Malecki ze Stadionu Narodowego w "TSM" (PR3)
  • Michał Gąsiorowski i Adam Malecki w TSM rozmawiają z Łukaszem Wiśnowskim z "Łączy Nas Piłka" (PR3)
  • Michał Gąsiorowski i Adam Malecki w "TSM" rozmawiają z Mateuszem Borkiem (PR3)
  • Ostatnie minuty przed meczem w relacji Michała Gąsiorowskiego i Adama Maleckiego w "TSM" (PR3)
  • Szaleństwo na Narodowym po golu Mączyńskiego. Relacja w "Trzeciej Stronie Medalu" (PR3)
  • Polska podwyższa prowadzenie. Relacja Michała Gąsiorowskiego i Adama Maleckiego w "TSM" (PR3)
  • Polska - Czarnogóra 2:0 po pierwszej połowie (PR3)
  • Andrzej Janisz i Marek Solecki komentują 2. połowę meczu Polska - Czarnogóra (PR1)
  • Ostatnie minuty meczu i awans Polaków w relacji Michała Gąsiorowskiego i Adama Maleckiego (PR3)
Robert Lewandowski cieszy się z gola przeciwko Czarnogórze w eliminacjach do MŚ w RosjiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Spotkanie dla radiowej Jedynki komentowali Andrzej Janisz i Marek Solecki. Dla radiowej Trójki o najważniejszych wydarzeniach ze Stadionu Narodowego informowali Michał Gąsiorowski i Adam Malecki.

Biało-czerwoni mieli przed tym meczem duży komfort - nawet porażka mogła dać im awans na mistrzostwa świata. Nikt jednak nie zakładał takiej opcji, jasne było, że trzeba grać o zwycięstwo, zamknąć eliminacje w dobrym stylu i nie oglądać się na rywali. Od pierwszych minut Polacy dominowali, a to szybko przełożyło się na wynik.

Krzysztof Mączyński, który w wyjściowym składzie zastąpił Karola Linettego, dał pierwszego gola, trafiając do siatki już na samym początku meczu. Po 16. minutach było już 2:0, świetne podanie Roberta Lewandowskiego na gola zamienił Kamil Grosicki.

Styl może nie był porywający, Czarnogórcy kilka razy byli blisko tego, by zagrozić Wojciechowi Szczęsnemu, jednak biało-czerwoni wychodzili z opresji obronną ręką. Mieli prowadzenie, mieli mistrzostwa świata na wyciągnięcie ręki i doskonale zdawali sobie sprawę, jak należy grać.

Podopieczni Adama Nawałki postępowali tak, jak na faworytów przystało. Nie pozwalali gościom rozwinąć skrzydeł, popisali się morderczą wręcz skutecznością. Nie zostawili żadnych złudzeń co do tego, komu należy się miejsce na rosyjskim turnieju... aż do samej końcówki spotkania.

W drugiej połowie Czarnogórcy pokazali, że nie chcą rezygnować z pokrzyżowania nam planów. W 78. minucie rewelacyjnym strzałem popisał się Mugosa, który przewrotką pokonał Szczęsnego.

Wydawało się, że tutaj nie wydarzy się już nic, że awans, mimo tej bramki, jest niezagrożony. Piłkarze obu drużyn zaplanowali jednak coś innego, zabierając nas na prawdziwy rollercoaster. Po strzale Mugosy wyrównanie Czarnogórcom dał Tomasević, zrobiło się bardzo nerwowo. Zanosiło się na horror, zwłaszcza, że Duńczycy wygrywali z Rumunami 1:0 (ostatecznie zakończyło się remisem 1:1).

Wtedy do akcji wkroczył Lewandowski, zachowując się tak, jak na kapitana przystało. Snajper popisał się swoim niebywałym instynktem, wykorzystał błąd obrońców rywali, przejął piłkę i wbił ją do pustej bramki. Chwilę później brał udział w akcji, w której Stojković strzelił samobója. Tym samym nasz awans na mistrzostwa świata w Rosji stał się faktem.

Polska - Czarnogóra 4:2 (KONIEC)

Bramki: 1:0 Mączyński (6), 2:0 Grosicki (16), 2:1 Mugosa (78), 2:2 Tomasević (83), 3:2 Lewandowski (85), 4:2 Stojković (sam. 87)

Składy:

Polska: Szczęsny - Piszczek, Glik, Pazdan, Bereszyński - Błaszczykowski, Mączyński, Krychowiak, Zieliński, Grosicki - Lewandowski

Czarnogóra: Petković - Stojković, Mijusković, Klimenta, Tomasević - Janković, Vukcević, Scekić, Ivanić, Jovović - Beciraj

RELACJA:

90+4 min. - KONIEC! Jedziemy na mistrzostwa świata w Rosji!

90 min. - Wchodzimy w doliczony czas gry. Będziemy grać jeszcze 4 minuty.

90 min. - W międzyczasie Rumuni strzelają gola na 1:1 z Danią, a Zieliński trafia w poprzeczkę po atomowym uderzeniu. Myśleliśmy, że tutaj już niewiele się wydarzy, ale końcówka jest piorunująca.

87 min. - Co tu się dzieje! Ruszyliśmy z naszą akcją, Lewandowski próbował strzelać intuicyjnie, piłka przeszła przed linią bramkową, ale fatalnie interweniował Stojković. Czarnogórzec strzelił samobója.

85 min. - Robert Lewandowski! Błąd rywali, nasz napastnik przejął piłkę i uderzył na pustą bramkę. Kapitan ratuje nas od ogromnych nerwów.

85 min. - Czarnogóra przy piłce. A Dania prowadzi...

83 min. - Rywale walczą do końca. Jest remis! Robi się bardzo nerwowo, autorem trafienia Tomasević.

79 min. - A jednak. Goście strzelają kontaktowego gola, Mugosa pięknie uderza przewrotką. Teraz będziemy potrzebować dopingu i spokoju. Chcemy zakończyć eliminacje spokojnym zwycięstwem.

77 min. - Czarnogórcy jeszcze próbują, ale nie widać w nich większej wiary, że można tu coś osiągnąć. Teraz Beciraj próbował zaskoczył Szczęsnego z ostrego kąta.

74 min. - Kamil Glik w polu karnym rywali, uderza głową, ale nie ma gola.

72 min. - Około 20 minut do końca, właściwie nie mamy nic przeciwko, żeby już zbyt wiele nie działo się w tym meczu.

68 min. - Ależ rajd Błaszczykowskiego! Polak przebiegł kilkadziesiąt metrów, minął dwóch rywali, ale dopadli go obrońcy i nie dał rady dobrze dośrodkować.

67 min. - Petković wychodzi przed pole karne i interwencją głową uprzedza Lewandowskiego. Duża odwaga golkipera Czarnogóry.

60 min. - Odliczamy?

59 min. - Czarnogórcy ruszają z kontrą, ale kasuje ją Grzegorz Krychowiak. W tym meczu chyba najlepszy zawodnik na placu. Po raz kolejny pokazuje, ile znaczy dla reprezentacji.

58 min. - Lewandowski utrzymuje się przy piłce mimo asysty dwóch obrońców, zagrywa do Rybusa, a ten wywalczył rzut rożny.

55 min. - 60 tysięcy ludzi na trybunach skanduje nazwisko kontuzjowanego Arkadiusza Milika. Wierzymy, że nasz napastnik dojdzie do zdrowia i poleci do Rosji jako ten, który będzie w stanie dać nam gole i ogromną jakość.

53 min. - Krzychowiak popisuje się świetnym przechwytem, ale jest faulowany. Żółta kartka dla rywala.

50 min. - Czarnogórcy naciskają, ale dobrze się bronimy. W tej odsłonie gry będziemy szukać kontry, która ostatecznie rozstrzygnie tę rywalizację?

46 min. - Zaczynamy drugą połowę. Na boisku pojawia się Maciej Rybus, który zmienia Łukasza Piszczka. Na prawą stronę przeniesie się Bartosz Bereszyński.

45+1 min. - Przerwa. Mamy prowadzenie, trudno wyobrażać sobie, byśmy wypuścili z rąk awans na mistrzostwa świata w Rosji.

45 min. - Trudno powiedzieć o Czarnogórcach, żeby gra z nimi należała do przyjemnych. Tym razem w jednym ze starć poszkodowany Robert Lewandowski.

43 min. - Kontuzja Łukasza Piszczka, ale prawy obrońca wraca do gry.

40 min. - Świetny mecz rozgrywa na razie Michał Pazdan. Po raz kolejny zatrzymał Beciraja, ale sędzia niesłusznie dyktuje rzut rożny dla Czarnogóry. Było bardzo groźnie, dwóch piłkarzy gości przeszkodziło sobie przy strzale głową.

37 min. - Strzał Ivanicia, Szczęsny odprowadza piłkę, która przelatuje obok słupka.

Na trybunach już atmosfera świętowania i spokoju.

36 min. - Zieliński bierze na siebie ciężar rozegrania, Krychowiak cały czas przygotowany do tego, by zaasekurować kolegów. Nasz środek pomocy wygląda dziś bardzo dobrze.

30 min. - Lewandowski uderza z rzutu wolnego, futbolówka zatrzymuje się na jednym z obrońców.

29 min.  - Ogromny błąd Kamila Glika, stoper nie trafił w piłkę, która bardzo dziwnie kozłowała, ale napastnik rywali nie trafił w bramkę. Jak wspominaliśmy, murawa nie jest dzisiaj naszym sprzymierzeńcem.

27 min. - Uspokajamy, prowadzimy grę. Nie musimy się spieszyć, nie musimy walczyć o gole. Wiemy jednak, że biało-czerwoni na pewno nie będą chcieli na tym poprzestać. Robert Lewandowski nie potrafi tak po prostu zrezygnować z goli, a dziś jeszcze nie powiększył swojego dorobku.

25 min. - Patrzymy na inne mecze i... dzieje się tylko na Stadionie Narodowym.

24 min. - Dwa rzuty rożne Czarnogórców, nasza obrona bez zarzutów.

21 min. - Tym razem Grosicki do Lewandowskiego, ten jednak niedokładnie dogrywa. Dobra szansa, ale nie tym razem. Mamy tylko rzut rożny.

18 min. - Zieliński rzuca Grosickiemu kapitalne podanie w pole karne, ten uderza z woleja, ale wysoko nad poprzeczką. To byłaby bramka rodem z marzeń.

16 min. - Goool! Prowadzimy już 2:0. Robert Lewandowski dostał piłkę w polu karnym od Zielińskiego, idealnie obsłużył Grosickiego i mamy bramkę! Przybysze z Bałkanów próbowali atakować, ale zostali brutalnie skarceni. Czy coś może nam zabrać wyjazd na mistrzostwa w Rosji? Nic na to nie wskazuje.

13 min.  Czarnogórcy nie zamierzają rezygnować. Tym razem bramce zagroził Beciraj, niezbyt pewna interwencja Szczęsnego.

12 min. - Staramy się uspokajać grę, póki co nie służy nam murawa na Narodowym, już kilka razy były z nią problemy. Rywale zaczynają budzić się z letargu. Musimy być czujni.

Strzał Stojkovicia, dostajemy drugie ostrzeżenie.

A tak trybuny reagowały na gola:

8 min. - Było groźnie, ale Szczęsny na posterunku. To mogło być wyrównanie, na szczęście dogranie nie było dość precyzyjne.

6 min. - Krzysztof Mączyński zaczyna strzelanie na Stadionie Narodowym! Kiks jednego z naszych piłkarzy po dośrodkowaniu, ale piłka trafia do pomocnika Legii, który precyzyjnym strzałem pokonuje bramkarza gości! Rozpoczynamy spotkanie w wymarzony sposób!

4 min. - Praktycznie nie schodzimy z połowy rywali, spokojnie rozgrywamy piłkę, jak na razie pod grą głównie nasza prawa strona.

2 min. - Odważnie ruszyliśmy na rywali, Czarnogórcy cofnięci, skoncentrowani na obronie. Będziemy szukać naszej szansy i luki w obronie gości.

1 min. - Zaczynamy spotkanie Polska - Czarnogóra. Idziemy po awans na mistrzostwa świata w Rosji!

17.50 - Ostatnie dziesięć minut i rozpocznie się akcja. Liczymy na wielki show ze szczęśliwym zakończeniem.

17.40 - Nie ma wątpliwości co do tego, jaki jest nasz cel. Chcemy zakończyć te eliminacje z przytupem, pewnością siebie, znakiem jakości. Ostatni mecz w drodze do Rosji już za dwadzieścia minut

17.30 - Wszystko przygotowane na ten jeden, wymarzony scenariusz. Mamy tylko nadzieję, że nic nie przeszkodzi w świętowaniu awansu.

17.20 - Blisko, coraz bliżej. Na Narodowym zaczyna już robić się gorąco.

17.00 - Juventus nie zapomina o Wojciechu Szczęsnym

16.52 - Znamy skład na Czarnogórę. Mączyński zamiast Linettego.

16.45 - Nie tylko Jedynka, ale także radiowa Trójka zaprasza na dzisiejsze spotkanie. Nadają Michał Gąsiorowski i Adam Malecki. Początek "Trzeciej Strony Medalu" już o godzinie 17.

16.40 - Pojawiają się informacje, że nie do końca zdrowy jest Karol Linetty. Pomocnik miał znaleźć się poza kadrą meczową. Oprócz niego brakuje Teodorczyka, Wilczka i Tytonia.

16.35 - Witamy biało-czerwonych na Stadionie Narodowym.

16.10 - Też mamy z tym problem...

16.00 - Coraz bliżej pierwszego gwizdka.

15.40 - Monaco życzy powodzenia swojemy piłkarzowi. Według wszelkich prognoz nie zanosi się na to, by Kamil Glik miał dzisiaj pełne ręce roboty, ale liczymy na to, że zobaczymy go dziś w optymalnej formie, a czarnogórscy napastnicy nie będą mieli czego szukać pod naszą bramką.

15.00 - Odliczanie trwa.

14.20 - Czarnogóra zagra z Polską mocno osłabiona. Z powodu żółtych kartek pauzują Stefan Savić i Marko Vesović, a kontuzja wyeliminowała lidera zespołu Stevana Jovetica.

Jednak dzisiejszy rywal biało-czerwonych ma jeszcze szanse,by awansować na mundial w Rosji. Zdziesiatkowana armia Ljubisy Tumbakovicia musiałaby wygrać w niedzielę w Warszawie, a Dania, która równoległe będzie grała swój mecz przegrać z Rumunią. "To raczej plan z rodzaju fantastyki naukowej" - racjonalnie do sprawy podchodzą media w Czarnogórze, ale cytują także swoich piłkarzy, którzy podkreślają, że w Polsce tanio skóry nie zamierzają sprzedać, by zachować szanse na awans.

13.45 - Do wygrania może nie ma milionów złotych, ale czasem ważniejsze od pieniędzy jest, żeby mieć po prostu rację. Specjalnie dla Was druga odsłoną akcji #ZakladwPracy. My już się założyliśmy o wynik meczu Polska - Czarnogóra. Czas na Wasze typowania! Zapraszamy na Twittera.

13.25 - Od połowy września ruszyła sprzedaż biletów na mundial w Rosji. Pisaliśmy już o procedurach zakupu, bo wierzymy, że warto je znać, kupić bilety i kibicować biało-czerwonym

Pierwsza faza rozpoczęła się 14. września i potrwa do 12. października. O tym, czy kibic zostanie posiadaczem biletu nie zdecyduje kolejność zgłoszeń, wszyscy będą mieli równe szanse w losowaniu i jego wynikach zostaną poinformowani 16 listopada.

13.00 - Podczas sobotniego treningu na stadionie w warszawie piłkarze ćwiczyli także wyjście na murawę w asyście dzieci. Jak zwykle dla pomocników piłkarzy niedzielne wydarzenie będzie niesamowitym przeżyciem. Szczególne zadanie czeka Franka, chłopiec będzie pierwszym pomocnikiem, który pojawi się na murawie na wózku inwalidzkim, a towarzyszyć będzie Robertowi Lewandowskiemu.

12.10 - Na stanowisku jest już DJ Hirek Wrona, który na pewno przygotował specjalne bity na dzisiejszy wieczór

12.00 - Gianni Infantino, prezes FIFA i najważniejsza osoba w światowym futbolu, będzie gościem na meczu Polska – Czarnogóra, który w niedzielę odbędzie się na Stadionie Narodowym.

11.30 - Grzegorz Krychowaik słusznie zauważa, że w historii mieliśmy już takie sytuacje - ostatni mecz, starciem o wszystko.

11.20 - Mecz w Warszawie zostanie rozegrany pod dachem. W sobotni wieczór piłkarze trenowali na PGE Narodowym w takich warunkach i w niedzielne przedpołudnie, informację o zamkniętym dachu potwierdził rzecznik kadry Jakub Kwiatkowski.

11.00 - Nasi piłkarze świetnie zaczęli eliminacje, później - jak prawdziwi mężczyźni, a prawdziwym mężczyznom to się zdarza - mogli nawet uronić łzę po laniu jakie dostali od Danii (w Kopenhadze biało-czerwone orły przegrały 0:4). Potem podopieczni Adama Nawałki zmobilizowali szeregi i w imponującym stylu pokonali Armenię 6:1. Po meczu prężyli w szatni bicepsy, a teraz, w ostatnim spotkaniu eliminacji muszą umieścić przysłowiową już "truskawkę na torcie". Panowie do dzieła.

>>>  Tort już czeka - trzeba tylko ozdobić go truskawką

10.00Wybierasz się na mecz? Sprawdź najważniejsze informacje!

Paweł Słójkowski, Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl

Z nieba do piekła i z powrotem. Polska po pięknym i dramatycznym meczu pokonała Czarnogórę i awansowała na MŚ 2018. Kto Waszym zdaniem był najlepszy na boisku? Oto oceny portalu Sport.PolskieRadio.pl.