Rosja 2018

W 2006 mundial się rozkręcał, a drużyna Pawła Janasa pakowała walizki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 12:19
Piłkarska reprezentacja Polski podczas mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku grała w grupie z Ekwadorem, Niemcami i Kostaryką. Nasi piłkarze po porażkach 0:2 z Ekwadorem i 0:1 z Niemcami, pokonali 2:1 Kostarykę i zajęli trzecie miejsce w grupie, nie awansując do dalszej fazy turnieju. 
Audio
  • O mundialu w 2006 roku z Sebastianem Milą rozmawiał Robert Skrzyński (PR1)
  • Wspomnienie z mundialu w 2006 przygotował Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski (PR1)
Polscy piłkarze przed meczem z Niemcami podczas mundialu w 2006 roku
Polscy piłkarze przed meczem z Niemcami podczas mundialu w 2006 rokuFoto: PAP/Radek Pietruszka

Mundial w Niemczech w 2006 roku był drugim z rzędu, w którym zagrała reprezentacja Polski. Drużyna Pawła Janasa jednak zawiodła, tak jak cztery lata wcześniej kadra Jerzego Engela. Przed startem mundialu nastroje jednak były optymistyczne.

- Wszystkie media spekulowały, że grupę mamy nie tak trudną - wspomina Sebastian Mila. - Później się okazało, ze tak łatwa to ona nie była - dodaje piłkarz.    

Przed mundialem głośno było o powołaniach, a dokładniej o braku niektórych piłkarzy. Na mundial biletu od trenera Janasa nie dostali Tomasz Frankowski, Tomasz Kłos i Jerzy Dudek, piłkarze, którzy przyczynili się do awansu.

- Każdy z nas chciał pojechać na mundial, bo to jest marzenie każdego piłkarza. zżyliśmy się też wcześniej podczas zgrupowań, ale trener ma ograniczoną liczbę powołań dlatego to jest normalne - wyjaśnia Mila.   

W kadrze znalazł się natomiast grający wówczas w Cracovii Piotr Giza czy młody Paweł Brożek. Swoje decyzje Janas ogłosił przed telewizyjnymi kamerami, nie rozmawiając wcześniej z piłkarzami.

Mundial wygrali Włosi, którzy w finale po rzutach karnych pokonali Francuzów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. O mistrzostwach z 2006 roku z Sebastianem Milą rozmawiał Robert Skrzyński. 

ah

Czytaj także

MŚ 1982: mundial w cieniu polityki. "Byliśmy otoczeni wianuszkiem ochroniarzy i działaczy"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 15:18
Piłkarskie mistrzostwa świata w 1982 roku odbyły się w Hiszpanii, a Polacy po raz drugi w historii zajęli trzecie miejsce. W rozmowie z Polskim Radiem ten mundial wpsomina ówczesny reprezentant Piotr Skrobowski.
rozwiń zwiń