Rosja 2018

Polska - Kolumbia. Smutek i rozczarowanie. Biało-czerwoni żegnają się z mundialem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 22:28
Dwa mecze, dwie porażki i czas na pakowanie walizek. Reprezentacja Polski zderzyła się na rosyjskim mundialu ze ścianą, realizując przykry scenariusz znany z poprzednich mundiali.
  • Andrzej Janisz i Robert Skrzyński o składzie biało-czerwonych na mecz z Kolumbią (Jedynka)
  • Polacy gotowi do boju z Kolumbią! (Polska-Kolumbia. Audycja specjalna/Trójka)
  • Czym dla Kolumbijczyków jest futbol? (Polska-Kolumbia. Audycja specjalna/Trójka)
  • Jakie zmiany w składach przygotowali obaj trenerzy? (Polska-Kolumbia. Audycja specjalna/Trójka)
  • Mecz rozpoczęty! (Polska-Kolumbia. Audycja specjalna/Trójka)
  • Adam Malecki Relacjonuje z Kazania cz. 1. Gorące pierwsze minuty spotkania (Polska-Kolumbia. Audycja specjalna/Trójka)
  • Adam Malecki Relacjonuje z Kazania cz. 2 (Polska-Kolumbia. Audycja specjalna/Trójka)
  • Adam Malecki Relacjonuje z Kazania cz. 4(Polska-Kolumbia. Audycja specjalna/Trójka)
  • Andrzej Janisz i Marek Solecki komentują pierwszą połowę meczu Polska - Kolumbia (PR1)
  • Andrzej Janisz i Marek Solecki komentują drugą połowę meczu Polska - Kolumbia (PR1)
  • Andrzej Janisz i Marek Solecki podsumowują mecz Polska - Kolumbia (PR1)
Piłkarze reprezentacji Polski po meczu grupy H mistrzostw świata z Kolumbią
Piłkarze reprezentacji Polski po meczu grupy H mistrzostw świata z KolumbiąFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Na transmisję z meczu Polska - Kolumbia zapraszamy do radiowej Jedynki. Sprawozdawcami z dzisiejszego starcia byli Andrzej Janisz i Marek Solecki.

Relacje ze spotkania Polska - Kolumbia także na antenie radiowej Trójki. Prowadzili je Adam Malecki i Jan Kałucki.

To miał być nasz turniej, tymczasem pożegnaliśmy się z nim już po dwóch grupowych meczach, prezentując fatalny styl i brak jakiegokolwiek pomysłu na grę.

Po porażce z Senegalem nie mogliśmy sobie pozwolić na porażkę z Kolumbią, która także walczyła o życie. Biało-czerwoni zaczęli agresywnie, ale rywale wytrzymali presję i niewiele robili sobie z ostrej gry piłkarzy Nawałki, a kiedy trzeba było, potrafili dopowiedzieć tym samym. Stopniowo piłkarska różnica była widoczna coraz bardziej.

Samą walką nie da się wygrać z rywalem, który piłkarsko jest lepszy o klasę. Na przerwę biało-czerwoni schodzili z jednobramkową stratą po golu Miny. W drugiej połowie kibice wierzyli w przebudzenie, a zamiast tego dostali nokaut. Gole Falcao i Cuadrado potwierdziły najgorsze obawy i postawiły sprawę jasno - Polacy nie mieli czego szukać na tej imprezie.

Mało prawdopodobne, by komukolwiek brakowało tak grającego zespołu.

Polska - Kolumbia 0:3

Bramki: 0:1 Yerry Mina (40), 0:2 Falcao (70), 0:3 Cuadrado (75)

Polska: Wojciech Szczęsny – Bartosz Bereszyński, Łukasz Piszczek, Jan Bednarek, Michał Pazdan, Maciej Rybus - Dawid Kownacki, Grzegorz Krychowiak, Jacek Góralski, Piotr Zieliński - Robert Lewandowski.

Kolumbia: David Ospina - Santiago Arias, Davinson Sanchez, Yerry Mina, Johan Mojica - Juan Cuadrado, Wilmar Barrios, Abel Aguilar, Juan Fernando Quintero - James Rodriguez - Radamel Falcao.

Sędzia: Cesar Arturo Ramos (Meksyk)

Relacja na żywo:

90+5 min. - Koniec spotkania. Żegnamy się z tym turniejem w fatalnym stylu. Nie pasowaliśmy do tego turnieju. Cóż, następne dni będą bardzo trudne.

90+4 min. - James zabawił się z Polakami, pełny luz, sztuczka techniczna, oklaski kibiców.

90+3 min. - Grosicki próbuje lewą stroną. Akcja kończy się na przebiegnięciu kilku metrów, potem rywale robią to, co robili z resztą Polaków przez cały mecz.

90 min. - Wchodzimy w doliczony czas gry. Jeśli mamy być szczerzy, ten mecz mógłby się już po prostu skończyć. Przegrywamy w pełni zasłużenie.

88 min. - Strzał Roberta Lewandowskiego, Ospina przerzuca piłkę nad poprzeczką.

83 min. - Kolumbia myślami już przy następnym meczu, nasza agonia trwa. Końcówka meczu. Czy coś jeszcze się wydarzy?

82 min. - Kamil Glik na boisku. Trudno powiedzieć, co ma wnieść ta zmiana. I czy mamy przez nią rozumieć, że stoper był gotowy do gry?

81 min. - Okazja Krychowiaka, było blisko, ale broni Uribe.

75 min. Piękna asysta Rodrigueza, Cuadrado wygrywa pojedynek ze Szczęsnym. Nokaut.

74 min. - Potężne i niecelne uderzenie Zielińskiego.

72 min. - Bereszyński schodzi z boiska, Nawałka wprowadza Teodorczyka.

70 min. - 0:2. Kolumbia weszła w naszą obronę jak w masło, Falcao przyjął piłkę i bez problemów pokonał Szczęsnego.

68 min. - Przyspieszyliśmy, Kolumbijczycy muszą faulować. Może uda się po stałym fragmencie gry...

65 min. - Pazdan znów dobrze w defensywie, ale rozegranie już niezbyt dokładne. Grosicki jest na boisku, ale póki co obraz gry w żaden sposób się nie zmienił.

63 min. - Wydawało się, że będziemy mieli sytuację, jednak Zieliński źle podał, a Pazdan musiał ratować sytuację. Kończy się autem dla rywali.

61 min. - Żółta kartka dla Bednarka, musiał ratować się faulem po niecelnym podaniu.

58 min. - Lewandowski przyjmuje piłkę w polu karnym po długim podaniu, to nasza pierwsza bramkowa sytuacja w tym meczu. Snajper Bayernu przegrał pojedynek z Ospiną.

57 min. - Kownacki schodzi z boiska, w jego miejsce Kamil Grosicki.

56 min. - Bardzo groźna akcja, Quintero uderza, jednak po rykoszecie piłka wychodzi na rzut rożny.

54 min. - Michał Pazdan poszedł za akcją, rozegrał, potem próbował wcielić się w rolę skrzydłowego. Bardzo to doceniamy, zawodnik Legii pokazuje ambicję, w naszym zespole jest najlepszy. Ale to, co przed chwilą zrobił, pokazuje, że coś jest bardzo nie tak w naszej grze.

53 min. - Szybsze tempo, akcje przenoszą się z jednej strony na drugą, ale to rywale są groźniejsi.

51 min. - Strzał z dystansu Ariasa mija bramkę Szczęsnego, potem swoich sił próbuje Falcao, na szczęście także niecelnie.

50 min. - A tak reagowała Bogota na bramkę Miny.

48 min. - Próbujemy zaatakować, ale znów zbyt wolno. Bereszyński na prawej stronie, próbuje dośrodkowania, ale Lewandowski wyprzedzony.

46 min. - Zaczynamy drugą połowę.

45+4 min. - Koniec pierwszej połowy. Mamy jeszcze 45 minut nadziei, ale jeśli nic nie zmienimy w naszej grze, nie mamy na co liczyć. Gramy zbyt wolno, przewidywalnie, w żaden sposób nie zagroziliśmy bramce Davida Ospiny.

45+4 min. - Nie są to dobre wieści.

45+3 min. - Lewandowski znów ograny przez Minę. Po chwili Rybus wywalczył rzut rożny.

45+1 min. - Cztery minuty doliczonego czasu gry. Uda się coś jeszcze zrobić?

45 min. - Rybus próbuje dośrodkowania, wychodzi centrostrzał, ale mija bramkę Ospiny.

43 min. - Szarpana gra w naszym wykonaniu, znów pojawiają się problemy z rozegraniem. Kolumbia utrzymuje się przy piłce bez większych problemów, spokojnie wymienia podania. Wyglądamy bezradnie.

40 min. - Niestety, gol dla Kolumbii. Źle ustawiliśmy się przy rzucie rożnym, krótki rozegranie, potem wrzutka, a stoper Barcelony wyskoczył najwyżej.

39 min. - Niewiele pokazujemy w ofensywie, nasi wahadłowi obrońcy rzadko włączają się do akcji ofensywnych, widać, że zadania defensywne są bardzo wymagające.

37 min. - Ależ indywidualna akcja Cuadrado, minął dwóch naszych obrońców i mocno wstrzelił piłkę wzdłuz linii bramkowej, ale Szczęsny na posterunku.

35 min. - Patrząc na to, jak gramy, trudno jest pozbyć się myśli, że właśnie w takim ustawieniu i składzie powinniśmy zmierzyć się z Senegalem.

33 min. - Rywale mają rzut rożny, my za to możemy pochwalić się wsparciem Russela Crowe. Walki rzeczywiście mamy tyle, ile w "Gladiatorze".

31 min. - Aguilar kontuzjowany, na murawę wchodzi Mateus Uribe.

30 min. - Nie jest to ładny mecz, tym razem Piszczek posłany na murawę przez rywala. Na szczęście szybko się pozbierał.

29 min. - Niestety, ale za rzadko próbujemy rozegrania po ziemi, Lewandowski skazany na walkę w powietrzu z rosłymi stoperami Kolumbii.

27 min. - "Los Cafeteros" wyglądają lepiej jeśli chodzi o atak pozycyjny, ale nasza gra wygląda znacznie lepiej niż z Senegalem.

25 min. - Pazdan zawahał się przy interwencji, to była bardzo groźna akcja Kolumbii. Ostatecznie Piszczek uratował nas z opresji.

Kolumbia bardzo dobrze wykorzystuje te fragmenty boiska, gdzie pojawia się więcej miejsca.

24 min. - Dawid Kownacki od pierwszych minut pokazuje, że nie jest przestraszony. Tego oczekiwaliśmy.

23 min. - Pazdan ratuje sytuacje po dośrodkowaniu Ariasa. Ruszamy z kontrą. Zieliński zagrał na lewą stronę, dośrodkowanie było jednak niecelne.

21 min. - Było groźnie, ale podanie nie doszło do napastnika. Trochę pogubiliśmy się w obronie, ale bez konsekwencji.

20 min. - Utrzymujemy się przy piłce na połowie rywali. Trzy kornery na razie bez efektu w postaci strzału. Czekamy na swoją okazję.

19 min. - To zasadne pytanie:

18 min. - Piotr Zieliński uderza lewą nogą sprzed pola karnego, rykoszet i rzut rożny.

17 min. - Prosta strata Kownackiego. Niepokojące jest to, że mamy problem z szybkim wyjściem po przechwycie.

16 min. - Dużo agresji i walki, ale trudno się dziwić - obie ekipy grają tu o życie.

14 min. - Zagranie ręką rywala, to powinna być kartka, ale "żółtko" pozostaje w kieszeni arbitra.

13 min. - Daliśmy się zepchnąć, ale ustawienie wydaje się dobre, piłkarze są blisko siebie, trzymają formację. Problem w tym, że nie możemy przerwać akcji i wyjść z kontratakiem.

12 min. - Kolumbia stara się uspokoić grę, szuka swojego rytmu. My robimy wszystko, by nie mogła go znaleźć.

10 min. - Rybus niedokładnie do Kownackiego. Szkoda, mogliśmy wyjść z dobrą akcją. Góralski kasuje kontrę, ale nieporozumienia między Szczęsnym i Pazdanem daje piłkę naszym przeciwnikom.

9 min. - Groźnie pod naszą bramką, ale podanie Jamesa nie znajduje adresata.

8 min. - Teraz Kolumbia próbuje rozgrywać, ale pokazujemy dużo agresji i odpychamy piłkarzy Pekermana od naszego pola karnego.

7 min. - Ospina gra dalej, teraz starcie Lewandowskiego z Miną, chociaż Kolumbijczyk dodaje tu dużo od siebie. Powtórki pokazują, że nasz napastnik nadepnął rywala.

5 min. - Dobra akcja, ale Zieliński nie dał rady przyjąć piłki w polu karnym. Póki co wyglądamy na groźniejszą drużynę. Ospina kontuzjowany, potrzebuje pomocy medycznej.

To dopiero kilka minut, ale widać różnicę w naszym nastawieniu. Dobry początek może nam tylko pomóc.

4 min. - Bolesne zderzenie Pazdana, ale stoper wraca do gry.

3 min. - Mamy drugi rzut rożny, Robert Lewandowski w indywidualnej akcji lewą stroną boiska, wytrzymał ataki dwóch defensorów.

Naciskamy, ale rywale wychodzą obronną ręką z opresji.

2 min. - Długie zagranie w stronę Lewandowskiego, ostre starcie z Yerrym Miną, faul dla Polski.

Chwilę później Kolumbijczycy się pogubili, mamy rzut rożny.

1 min. - Ruszamy!

19.55 - Już za chwilę rozpoczniemy! Emocje sięgają zenitu, czekamy na pierwszy gwizdek. Hymny, losowanie stron i walka do upadłego.

19.45 - Robert Lewandowski stanie naprzeciwko swojego klubowego kolegi. Która gwiazda będzie dziś mocniej błyszczeć?

19.40 - Kolumbijscy kibice cały czas bardzo głośni i bardzo zaangażowani.

19.30 - Pół godziny do pierwszego gwizdka. Nie możemy się doczekać.

19.25 - Nawałka zdecydował się ustawić skład zgodnie z oczekiwaniami wielu ekspertów, w ustawieniu dającym większą pewność w obronie, mającym zyskać przewagę w środku pola, jednocześnie odciążając z zadań w obronie Piotra Zielińskiego, który będzie odpowiedzialny za rozegranie.

Ciekawe, jak zaprezentuje się Dawid Kownacki, będący ostatnio w dobrej dyspozycji, a do tego grający z bardzo dużym zaangażowaniem i agresywnością. Jak będzie wyglądało to w praktyce? Mamy nadzieję, że biało-czerwoni zagrają na miarę oczekiwań.

19.10 - Biało-czerwoni już na miejscu:

19.00 - Senegal remisuje z Japonią 2:2. Znaczy to, że jeśli chcemy grać o awans, nie możemy pozwolić sobie na porażkę.

Godzina do meczu.

18.53 - To zestawienie obu jedenastek:

18.45 - Znamy już skład, w którym wybiegniemy przeciwko Kolumbii.

laczynaspilka.pl laczynaspilka.pl

18.27 - Senegal wychodzi na prowadzenie w meczu z Japonią. 2:1 dla afrykańskiego zespołu.

18.25 - Polacy ruszają na stadion.

18.00 - Dwie godziny do meczu.

17.45 - Dwa gole do setki... Czy ta granica pęknie dzisiaj?

17.38 - Ekipa Polskiego Radia melduje się z Kazania.

17.35 - Japończycy wracają do gry, w meczu naszych grupowych rywali jest już remis 1:1.

17.30 - Kolumbijscy kibice pokazują klasę jeszcze przed meczem.

17.15 - Kamil Grosicki motywuje. Dzisiaj zapominamy o niedawnej porażce i dajemy reprezentacji kredyt zaufania.

17.11 - Błąd bramkarza Japonii, Senegal wygrywa 1:0 po bramce Mane. Jak na razie 3 gole dla Afrykanów padły po błędach rywali, ale przyznajmy, że takie sytuacje trzeba umieć wykorzystywać.

17.02 - Doniesienia korespondenta Polskiego Radia z USA nie napawają optymizmem.

17.00 - Trzy godziny do meczu, który może zadecydować o naszym losie na mistrzostwach świata w Rosji.

Polacy i Kolumbijczycy doskonale mają świadomość, że muszą wyjść na boisko i walczyć o komplet punktów.

W tej szatni padną dziś niezwykle ważne słowa, którymi Adam Nawałka będzie zagrzewał swoich zawodników do gry na maksimum możliwości.

Właśnie rozpoczyna się mecz naszych grupowych rywali, Senegalu i Japonii. Będziemy na bieżąco informować o wyniku.

Paweł Słójkowski, PolskieRadio.pl

Niedziela, jedenasty dzień piłkarskich mistrzostw świata rozgrywanych w Rosji, był dla nas sądnym dzień. Biało-czerwowni zostali znokautowani przez Kolumbię i nie mają już szans na wyjście z grupy.

Reprezentacja Anglii rozbiła Panamę 6:1 (5:0) w meczu grupy G mistrzostw świata w Rosji. Trzy gole w spotkaniu zdobył Harry Kane. Trafienie Panamy jest pierwszą w historii bramką tego kraju zdobytą na mundialu.