Rosja 2018

Historia Mistrzostw Świata w piłce nożnej - USA 1994

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 10:00
W 1994 roku po raz czwarty mistrzostwo świata zdobyli piłkarze Brazylii. W finale turnieju, którego gospodarzem były Stany Zjednoczone, wygrali po rzutach karnych z Włochami 3:2.
Piłkarze Brazylii radują się z wygrania mundialu w USA w 1994 roku
Piłkarze Brazylii radują się z wygrania mundialu w USA w 1994 rokuFoto: PAP/DPA/Oliver Berg

To były świetnie zorganizowane mistrzostwa, przy wysokiej frekwencji, zakończone jednak rozczarowującym, bezbramkowym finałem.
W kraju koszykówki, baseballu, hokeja na lodzie, golfa i futbolu amerykańskiego, europejski "soccer" ściągnął na trybuny 3 587 538 widzów. Do eliminacji przystąpiła rekordowa liczba 147 krajów, w tym RPA po latach banicji w międzynarodowym sporcie.

Kwalifikacji nie przebrnęły m.in. Anglia, Dania - mistrz Europy z 1992 roku, Portugalia, Francja (wyeliminowana przez Bułgarię po golu w ostatniej minucie meczu eliminacyjnego) i Polska. W Jugosławii trwała wojna domowa i zespoły z tego regionu nie uczestniczyły w rozgrywkach.
Jedną z rewelacji turnieju była Bułgaria, która z poprzednich 16 meczów w MŚ nie wygrała żadnego, a w USA wywalczyła czwarte miejsce, eliminując po drodze m.in. Niemców.

Bohater Argentyny z 1986 roku Diego Maradona miał pozytywny wynik testu antydopingowego i został w niesławie wykluczony z imprezy.
Niespodzianką pierwszej rundy był awans do grona 16 najlepszych zespołów Arabii Saudyjskiej, a bramka zdobyta przez Saeda Owairana w meczu z Belgią pretendowała do miana najpiękniejszej w turnieju.

Na nic zdało się pięć goli Rosjanina Olega Salenki w spotkaniu z Kamerunem (6:1), gdyż "Sborna" odpadła już w pierwszej rundzie. Salenko wspólnie z Bułgarem Christo Stoiczkowem został królem strzelców turnieju. Obaj strzelili po sześć bramek.
W meczu z Rosją honorową bramkę dla Kamerunu zdobył Roger Milla. Mając 42 lata, miesiąc i 8 dni został najstarszym strzelcem gola w finałach mistrzostw (najmłodszym był Pele w Szwecji w 1958 roku, miał wtedy 17 lat).

Jeszcze nie zakończyły się mistrzostwa, gdy z Kolumbii nadeszła wstrząsająca wiadomość o zamordowaniu Andresa Escobara, piłkarza, który strzelił samobójczą bramkę w meczu z USA, przegranym przez jego drużynę 1:2. W kraju obciążano go winą za szybkie odpadnięcie z imprezy.

W 1/8 finału Włosi, 90 sekund przed końcem gry z Nigerią, osłabieni liczebnie, zdołali doprowadzić do wyrównania 1:1 i wygrać w dogrywce 2:1. Obie bramki zdobył Roberto Baggio, który ratował zwycięstwa także w spotkaniach z Hiszpanią 2:1 (druga bramka w 87. minucie) i Bułgarią 2:1 (dwie bramki).
W ćwierćfinałach zagrało siedem drużyn europejskich i Brazylia. Ćwierćfinał Brazylia - Holandia uznano za najlepszy mecz turnieju. 2:0 dla "Canarinhos", niedługo później 2:2 i wreszcie decydujący strzał Branco z rzutu wolnego. Telewidzowie całego świata widzieli, jak po strzeleniu gola cieszył się Bebeto, kołysząc symbolicznie niedawno narodzonego syna. Do tego gestu dołączyli dwaj koledzy napastnika i od tego czasu stał się on powszechny na piłkarskich stadionach.

W finale spotkały się zespoły trzykrotnych mistrzów świata - Brazylia kontra Włochy. Wielkie zasługi z przeszłości nie miały wpływu na poziom gry. Mecz rozczarował. Po raz pierwszy w historii przez 120 minut gry (90 plus dogrywka) nikt nie zdobył gola i zwycięzca miał zostać wyłoniony w serii rzutów karnych.

Szczęśliwy do tej pory i bramkostrzelny Roberto Baggio miał tym razem pecha; jego strzał z karnego poszybował nad poprzeczką. 3-2 w karnych dla Brazylii i po raz czwarty Puchar Świata pojechał do Rio de Janeiro.