Niepodległa 2018

Edward Rydz-Śmigły - jeden z najwybitniejszych generałów II RP

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 06:00
Malarz i poeta, polityk i żołnierz. Dziś dla wielu marszałek Edward Rydz –Śmigły jest postacią co najmniej kontrowersyjną w polskiej historii
Audio
  • "Wielcy Twórcy Niepodległej"-Generał Edward Rydz-Śmigły, jeden z najwybitniejszych generałów II RP [posłuchaj]
Generał Edward Rydz-Śmigły
Generał Edward Rydz-ŚmigłyFoto: PAP/Photoshot

Józef Piłsudski, sporządzając w 1922 r. ocenę wyższej kadry dowódczej Wojska Polskiego, pierwszą lokatę przyznał właśnie Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu. Widział w nim także kandydata na Naczelnego Wodza. Marszałek, stawiając go "najwyżej pośród generałów polskich", brał pod uwagę jego "moc charakteru i woli", ale też jednak wyrażał niepokój o umiejętności Rydza-Śmiałego "mierzenia sił nie czysto wojskowych, lecz całego państwa".

Dziś dla wielu marszałek Edward Rydz –Śmigły jest postacią co najmniej kontrowersyjną w polskiej historii. To jego obwinia się głównie za klęskę września 1939 roku. Stał się też symbolem ucieczki władz RP w tym trudnym dla nas momencie dziejowym.

Sam Edward Rydz-Śmigły w tekście napisanym we wrześniu 1941 roku na Węgrzech odnosząc się do stawianych mu zarzutów dotyczących kampanii polskiej 1939 roku pisał: "Dziś żyjemy pod świeżym wrażeniem klęski, powstają w nas te same uczucia samooskarżenia, jak u naszych pradziadów po rozbiorach. W blasku zwycięstwa topnieją wszystkie winy, w mroku klęski nawet słabości i omyłki urastają do rozmiarów zbrodni. Ludzie szukają winnych, głoszą pomstę za swój zawód, za swoje nieszczęście".

Gdyby jednak Edward Rydz - Śmigły w 1939 roku został w kraju, to co by się wydarzyło? Czy bohaterowie muszą ginąć, bo to jest cena za chwałę?

Między innymi o tym, dyskutują w naszej audycji znakomici historycy, dr Jolanta Załęczny, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz profesor Wiesław Jan Wysocki z UKSW, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Andrzej Krusiewicz.

Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak