X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Przedwiośnie" Stefan Żeromski

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 08:00
Najważniejsza powieść o narodzinach II Rzeczpospolitej. W roku 1924, gdy się ukazała, jej autor był już literacką legendą. Przede wszystkim dzięki książkom takim jak "Syzyfowe prace" i "Ludzie bezdomni", które były pokoleniowymi lekturami ojców polskiej niepodległości.
Audio
Przedwiośnie Stefan Żeromski
"Przedwiośnie" Stefan ŻeromskiFoto: materiały promocyjne

W latach 20. Żeromskiego traktowano niczym wieszcza, miał nawet własny gabinet na Zamku Królewskim. A jednak jego powieść wcale nie była pomnikiem postawionym nowej Polsce. Bohatera „Przedwiośnia” spotykamy jako nastolatka na rozległych polach naftowych nad Morzem Kaspijskim. Potem czekają go trudne przeżycia wojenne, powrót do kraju i zawiedziona miłość. Pod wpływem tych wydarzeń Cezary Baryka dojrzewa, ale nie chce włączyć się w odbudowę niepodległej ojczyzny. Mimo że przekonuje go do tego prawdziwy autorytet, Szymon Gajowiec, człowiek który swoje życie poświęcił odrodzonej Polsce. W ostatniej scenie widzimy Barykę maszerującego na Belweder. Żeromski mówi wprost: własne państwo nie spełniło nadziei milionów obywateli.