X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Sól ziemi" Józef Wittlin

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 08:10
"Sól ziemi" to opowieść o bezsensie wojny. Widzimy tu jak z zupełnie nieświadomych jednostek tworzy się machinę, która może okazać się groźna, a nawet zbrodnicza. 
Audio
Sól ziemi Józef Wittlin
"Sól ziemi" Józef WittlinFoto: materiały promocyjne

Najsłynniejsza polska powieść pacyfistyczna została wydana dokładnie w połowie lat 30. Ponad 20 lat po wybuchu I wojny światowej i raptem cztery lata przed wybuchem kolejnej. Akcja książki toczy się pod koniec lipca i w sierpniu 1914 roku. Austro-Węgry przystępują do wojny z Serbią w odwecie za zamach na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie. Ale wielka polityka obecna jest tylko w prologu książki. W dalszej części Józef Wittlin skupia się na postaci Piotra Niewiadomskiego. Tragarz i analfabeta, pracujący na kolei, najpierw zostaje awansowany. Dzieje się tak, dlatego że dróżnika powołano do wojska. Potem Niewiadomski sam trafia na front, mimo że cierpi na chorobę serca. Wittlin zawarł w tej książce wiele własnych przeżyć. On też trafił do austriackiej armii, tyle że jego jednostkę rozwiązano, ponieważ polscy żołnierze odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzowi. "Sól ziemi" to opowieść o bezsensie wojny. Widzimy tu jak z zupełnie nieświadomych jednostek tworzy się machinę, która może okazać się groźna, a nawet zbrodnicza.