X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Nienasycenie" Stanisław Ignacy Witkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 08:40
Można się w "Nienasyceniu" dopatrywać ostrzeżenia przed totalitaryzmami, co jest tu ważnym wątkiem. Jednak jeszcze istotniejsze wydaje się pokazanie niepokojącej przyszłości społeczeństwa czasów nowoczesności, uzależnionego od technologii i używek.
Audio
Nienasycenie Stanisław Ignacy Witkiewicz
"Nienasycenie" Stanisław Ignacy WitkiewiczFoto: materiały promocyjne

Antyutopia Witkacego napisana w roku 1930 okazała się w pewnym stopniu prorocza. Pisarz pokazał w niej Europę opanowaną przez komunizm, zmierzającą ku zagładzie, którą ma przynieść inwazja Chińczyków. Co prawda w Polsce bolszewizm się nie przyjął, ale tylko dlatego, że kraj jest w stanie wewnętrznego rozkładu, a społeczeństwo pogrążone jest w marazmie. Powieść opowiada o losach hrabiego Genezypa Kapena de Vahaz, zwanego Zypciem, którego poznajemy u progu dojrzałości. To bardzo nietypowa powieść inicjacyjna, bo mając do wyboru najrozmaitsze drogi, bohater nie wybiera żadnej. Odrzuca rodzinną tradycję, sztukę, wiedzę, religię, by stać się ludzkim wrakiem, wegetującym bez poczucia sensu.