X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Widokówka z tego świata" Stanisław Barańczak

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:15
Stanisław Barańczak w 25 wierszach opisuje swój amerykański dzień od przebudzenia do zaśnięcia. Znajdziemy w "Widokówce z tego świata" utwory o charakterystycznych, opisujących rozmaite czynności tytułach "Podnosząc z progu niedzielną gazetę" czy "Wynosząc przed dom kubły ze śmieciami". Ale sam inteligentny koncept to byłoby za mało, najważniejsza jest jakość tych wierszy, zaskakujących liryzmem, intymnością i językową wynalazczością.
Audio
Widokówka z tego świata Stanisław Barańczak
"Widokówka z tego świata" Stanisław BarańczakFoto: mat. prasowe

Być może nie było w polskiej poezji XX-wiecznej autora o takim wyczuleniu na językowe konwencje. Stanisław Barańczak pokazał to najpierw w wierszach z okresu Nowej Fali, kiedy parafrazował oficjalny język komunistycznej propagandy i mowę potoczną. Ale przede wszystkim dowiódł tego w setkach przekładów, a tłumaczył wszystko od Szekspira do limeryków. Pod koniec lat 80., dwadzieścia lat od debiutu, mieszka w USA, wykłada na Harvardzie i postanawia przeprowadzić niezwykły poetycki eksperyment. Otóż w 25 wierszach opisuje swój amerykański dzień od przebudzenia do zaśnięcia. Znajdziemy w "Widokówce z tego świata" utwory o charakterystycznych, opisujących rozmaite czynności tytułach "Podnosząc z progu niedzielną gazetę" czy "Wynosząc przed dom kubły ze śmieciami". Ale sam inteligentny koncept to byłoby za mało, najważniejsza jest jakość tych wierszy, zaskakujących liryzmem, intymnością i językową wynalazczością.