X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Miron Białoszewski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:45
Narracja Białoszewskiego jest antyheroiczna i niefabularna, pisarz skupia się na autentycznych przeżyciach zwykłych warszawiaków.
Audio
  • Miron Białoszewski "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"
Pamiętnik z Powstania Warszawskiego Miron Białoszewski
"Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Miron BiałoszewskiFoto: mat. prasowe

Zapiski z czasu powstańczych walk o Warszawę na swoją publikację czekały ćwierć wieku. Początkowo temat Armii Krajowej w ogóle był zakazany, później autor książki skupił się na twórczości poetyckiej i odnosił w tej dziedzinie duże sukcesy. Jego teksty śpiewała przecież sama Ewa Demarczyk. "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" nie był pierwszą książką o wydarzeniach sierpnia 1944 roku, ale zrobił na czytelnikach ogromne wrażenie. Narracja Białoszewskiego jest antyheroiczna i niefabularna, pisarz skupia się na autentycznych przeżyciach zwykłych warszawiaków. A jednocześnie zupełnie niezwykły jest styl, którym operuje. Dziś, kiedy znalazł wielu epigonów, sposób pisania Białoszewskiego nie zaskakuje tak jest przed 40 laty. Frazy są dosłowne, urywane, równoważnikowe, co wtedy mocno zaskakiwało. Zwłaszcza, że autor "Pamiętnika" nie opowiadał o walce, tylko o kwestiach takich, jak głód, brak wody, potrzeby fizjologiczne czy pochówki ofiar.