X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Pożegnanie z Marią" Tadeusz Borowski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:15
Zbiór autobiograficznych opowiadań, rozgrywających się w realiach wojennych, został opublikowany w 1947 roku. Jego bohatera Tadka pisarz wyposażył w swoje przeżycia.
Audio
Pożegnanie z Marią Tadeusz Borowski
"Pożegnanie z Marią" Tadeusz BorowskiFoto: mat. prasowe

W opowiadaniu tytułowym znajdujemy się w okupowanej Warszawie, gdzie Tadeusz Borowski mieszkał, studiował na tajnym Uniwersytecie Warszawskim i poznał swoją ukochaną Marię. Straszliwa bieda i nieustanne zagrożenie towarzyszy bohaterom cały czas, ale próbują też normalnie żyć. W kolejnych opowiadaniach spotykamy Tadka w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, skąd pozornie beznamiętnie zdaje relację z niemieckich zbrodni. Na podstawie tych właśnie noweli powstał film Andrzeja Wajdy "Krajobraz po bitwie". "Nikt poza Borowskim nie sięgnął tak głęboko w istotę hańbiącej ludzkość sprawy, nikt nie potrafił tak precyzyjnie narysować metod i skutków upodlenia człowieczeństwa – pisał o jego twórczości Jarosław Iwaszkiewicz. - Wydaje się, że nowele Borowskiego nie dadzą się porównać z żadną literaturą świata. Jest to szczytowe osiągnięcie w tego rodzaju piśmiennictwie".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak