X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Na nieludzkiej ziemi" Józef Czapski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 17:15
"Książka Józefa Czapskiego to klasyk, który należy stawiać obok "Archipelagu GUŁAG" Sołżenicyna czy "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego" – napisał o książce "Na nieludzkiej ziemi" brytyjski historyk Norman Davies.
Audio
Na nieludzkiej ziemi Józef Czapski
"Na nieludzkiej ziemi" Józef CzapskiFoto: mat. prasowe

W czasie wojny autor książki trafił do rosyjskich obozów jenieckich i tylko przez przypadek uniknął śmierci w Katyniu. Jako że sam był więźniem, od emigracyjnego rządu otrzymał zadanie poszukiwania zaginionych polskich oficerów. Przez wiele miesięcy Józef Czapski podróżował po ogarniętym wojną Związku Radzieckim, rozmawiając z ocalonymi żołnierzami, ale też z sowieckimi urzędnikami i enkawudzistami. Swoje poszukiwania ofiar zbrodni katyńskiej opisał w książce "Na nieludzkiej ziemi", którą opublikował w roku 1949. Już wtedy wagę tego dokumentu epoki docenili wielcy europejscy pisarze i intelektualiści tacy, jak George Orwell czy Arthur Koestler. "To mrożąca krew w żyłach relacja z życia i śmierci w Gułagu. Napisał ją obdarzony niezwykłym zmysłem obserwacji, wielkim talentem i wyjątkową wrażliwością artysta. Książka Józefa Czapskiego to klasyk, który należy stawiać obok "Archipelagu GUŁag" Sołżenicyna czy "Innego świata" Herlinga-Grudzińskiego" – napisał o książce "Na nieludzkiej ziemi" brytyjski historyk Norman Davies.