X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Ludzie na moście" Wisław Szymborska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 10:30
W tomie "Ludzie na moście" mocno zaznacza się ton filozoficzny. Owszem poetka wciąż gustuje w ironii i paradoksach, ale w wierszu tytułowym całkiem poważnie rozważa stosunek ludzkości do czasu.
Audio
Ludzie na moście Wisława Szymborska
"Ludzie na moście" Wisława SzymborskaFoto: materiały promocyjne

Jesteśmy dziećmi epoki,/ epoka jest polityczna./ Wszystkie twoje, nasze, wasze/dzienne sprawy, nocne sprawy/ to są sprawy polityczne – tak autorka zaczyna wiersz "Dzieci epoki". Choć od wydania tomiku Wisławy Szymborskiej minęło już ponad 30 lat, w tej akurat kwestii nic się nie zmieniło. W innych, o których pisze, również. Tak właśnie jest z poezją wysokiej próby. Zajmuje się sprawami uniwersalnymi, nawet jeśli odnosi się do konkretu. W tomie "Ludzie na moście" mocno zaznacza się ton filozoficzny. Owszem poetka wciąż gustuje w ironii i paradoksach, ale w wierszu tytułowym całkiem poważnie rozważa stosunek ludzkości do czasu. W opowieści o ocalonym z wojny Krzysztofie Kamilu Baczyńskim rozważa potencjalność bytu, a w "Torturach" zastanawia się nad relacją między duchem i materią. Nad tym jak bardzo ciało wpływa na umysł. Jednocześnie można powiedzieć, że w tym tomie Wisława Szymborska osiągnęła formalną doskonałość. Nie znajdziemy tu jednego zbędnego słowa.