X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Pan Cogito" Zbigniew Herbert

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 14:00
To chyba najbardziej znana tego typu kreacja w XX-wiecznej polskiej literaturze. Bohater tomu wierszy Zbigniewa Herberta pojawiał się w jego twórczości także później, ale poeta powołał go do życia w zbiorze z roku 1974.
Audio
Pan Cogito Zbigniew Herbert
"Pan Cogito" Zbigniew HerbertFoto: mat

Swoje miano postać zawdzięcza Kartezjuszowi i jego maksymie "Cogito ergo sum" - "Myślę, więc jestem". Pan Cogito to sceptyczny obserwator świata, który w obliczu szaleństw historii i życiowych upadków, stara się zachować rozsądek. A do tego próbuje być wierny wartościom wywiedzionym z chrześcijaństwa i kultury europejskiej, co w takich realiach nie jest proste. Zbigniew Herbert świetnie to wiedział i dlatego dał Panu Cogito wiele z siebie samego. Dał mu też "Przesłanie", które stało się jednym z najważniejszych polskich wierszy, towarzyszących pokoleniom buntowników. "Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach/ wśród obróconych plecami i obalonych w proch/ocalałeś nie po to aby żyć/masz mało czasu trzeba dać świadectwo".