X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Panny z Wilka", "Brzezina" Jarosław Iwaszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:45
W nowelistyce pisarza niezbyt obszerna książka z roku 1933 zajmuje miejsce szczególne. Nie jest przypadkiem, że zarówno "Panny z Wilka", jak i "Brzezina" doczekały się ekranizacji autorstwa Andrzeja Wajdy i że oba filmy uchodzą za arcydzieła.
Audio
  • Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka", "Brzezina"
Panny z Wilka, Brzezina Jarosław Iwaszkiewicz
"Panny z Wilka", "Brzezina" Jarosław IwaszkiewiczFoto: mat. prasowe

Tak wszechstronne talenty literackie zdarzają się rzadko. Jarosław Iwaszkiewicz pisał wiersze, powieści, eseje, ale według wielu historyków literatury najpełniej jego potencjał zrealizował się w opowiadaniach. W nowelistyce pisarza niezbyt obszerna książka z roku 1933 zajmuje miejsce szczególne. Nie jest przypadkiem, że zarówno "Panny z Wilka", jak i "Brzezina" doczekały się ekranizacji autorstwa Andrzeja Wajdy i że oba filmy uchodzą za arcydzieła. Opowieść o mieszkankach dworu Wilko to niezwykle przenikliwy opis ludzkiego niespełnienia i przemijania. Wiktor Ruben po latach ponownie spotyka pięć swoich kuzynek, które w tym czasie stały się dojrzałymi kobietami. Nie ma pojęcia jak wielką rolę odegrał w ich życiu. Zdaje sobie jednak sprawę, że to co najlepsze już za nim. A jedyne co go czeka w życiu to niespełnienie. "Brzezina" opowiada historię dwóch braci. Jeden z nich, ciężko chory na gruźlicę, ma przed sobą ostatnie miesiące życia. Drugi niedawno owdowiał. A mimo to, mniej lub bardziej świadomie, rywalizują ze sobą o kobietę.  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak