X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Imperium" Ryszard Kapuściński

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 11:15
Najważniejsza jest tu dwuletnia wyprawa, jaką pisarz przedsięwziął w roku 1989. Przez kolejne miesiące pokonał 60 tysięcy kilometrów, głównie samolotami. Dzięki temu dokonał tego, co nie udało się żadnemu reporterowi. Z bliska obserwował upadek ZSRR.
Audio
Imperium Ryszard Kapuściński
"Imperium" Ryszard KapuścińskiFoto: mat. prasowe

Wydany w 1993 roku zbiór reportaży sumuje ponad 30 lat wędrówek autora po rozwiązanym już Związku Radzieckim. Ryszard Kapuściński sięga jeszcze głębiej, do czasów dzieciństwa, które spędził w Pińsku na dzisiejszej Białorusi. To tam był świadkiem wkroczenia Armii Czerwonej w granice przedwojennej Rzeczpospolitej we wrześniu 1939 roku. Najważniejsza jest tu dwuletnia wyprawa, jaką pisarz przedsięwziął w roku 1989. Przez kolejne miesiące pokonał 60 tysięcy kilometrów, głównie samolotami. Dzięki temu dokonał tego, co nie udało się żadnemu reporterowi. Z bliska obserwował upadek ZSRR. Na Kaukazie i Syberii, w Irkucku i na Uralu, w Kołymie i Workucie, na Ukrainie i w Azji Środkowej. Dzięki temu udało się Kapuścińskiemu stworzyć panoramę tej granicznej epoki i opisać przemiany społeczne. Ale najbardziej zapamiętuje się z "Imperium" sceny takie jak ta, kiedy autor ogląda z syberyjskimi górnikami mecz w telewizji i mimo że nic nie widać i nie słychać, kibice wiedzą, że padł gol i cieszą się z wygranej swojej drużyny.