X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Rodzinna Europa" Czesław Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:10
Książka odegrała rolę, jaką przewidział dla niej autor. Doczekała się ponad trzydziestu wydań zagranicznych. 
Audio
Rodzinna Europa Czesław Miłosz
"Rodzinna Europa" Czesław MiłoszFoto: materiały promocyjne

W 1959 roku Czesław Miłosz był, żyjącym na uboczu emigrantem, którego nie akceptowała także znaczna część Polonii. Wspierał go jedynie redaktor paryskiej "Kultury" Jerzy Giedroyc. To on opublikował "Rodzinną Europę". Jak wyjaśniał później sam autor, ta książka była skierowana przede wszystkim do czytelnika zachodniego, któremu chciał pokazać siebie samego jako produkt "wschodnioeuropejskiego galimatiasu". Postanowił "wziąć nitkę losu jednego człowieka, żeby idąc za nią, zanurzyć się w gąszcz wzajemnych zależności pomiędzy jednostką i historią, jakiemu podołać by mogła tylko epopeja". I tak powstał wspaniały autobiograficzny esej, w którym Miłosz wraca w rodzinne strony, opisuje ukochaną Wileńszczyznę, historię Wielkiego Księstwa Litewskiego, swoją genealogię, kłopoty z Rosją, katolickie wychowanie, stosunek do Zachodu, czy rolę, jaką odegrał marksizm w życiu jego pokolenia. Książka odegrała rolę, jaką przewidział dla niej autor. Doczekała się ponad trzydziestu wydań zagranicznych.