X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Przemija postać świata" Hanna Malewska

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 07:15
Gdyby tę książkę napisała pisarka amerykańska, niewykluczone, że oglądalibyśmy nakręcony na jej podstawie serial w rodzaju głośnego "Rzymu".
Audio
Przemija postać świata Hanna Malewska
"Przemija postać świata" Hanna MalewskaFoto: mat. prasowe

Hanna Malewska aż tyle szczęścia nie miała, ale i tak jej historyczne powieści doczekały się licznych przekładów, a w Polsce znajdowały dziesiątki tysięcy czytelników. W "Przemija postać świata" autorka zaczyna swoją opowieść tam, gdzie inni twórcy piszący o starożytności zazwyczaj kończyli. Skupia się na okresie upadku Cesarstwa Rzymskiego w VI wieku naszej ery, kiedy to Wieczne Miasto opanowują barbarzyńscy Ostrogoci. Ale nic nie jest takie jakby się zdawało, ani przybysze nie są tak dzicy jakby być mogli, ani Rzymianie tak cywilizowani. Widzimy to na przykładzie małżeństwa głównego bohatera Gota Wizanda z rzymską patrycjuszką. Są to postaci fikcyjne, jednak większość opisanych wydarzeń rzeczywiście miała miejsce. Bardzo ważny jest w powieści wątek chrześcijaństwa, które daje bohaterom duchową pociechę i nadzieję na przyszłość. W stalinowskiej Polsce to przesłanie miało wielką siłę.