X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Lato z Radiem 2018

Bytom - miasto wielu osobliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 12:50
Choć Bytom kojarzy się z górnictwem, ale obecnie to bardzo zielone miasto. Siedziba najmniejszej opery w kraju i miejsce, gdzie jest najkrótsza w Polsce linia tramwajowa. Miasto ma dwa rynki i średniowieczny układ starówki.
Audio
Tramwaj linii 38 w Bytomiu - najkrótszej linii tramwajowej w Polsce
Tramwaj linii 38 w Bytomiu - najkrótszej linii tramwajowej w Polsce Foto: Tupungato/shutterstock

Bytom już od dawna nie ma nic wspólnego z tzw. czarnym Śląskiem. Kopalnie i huty zostały pozamykane, choć w herbie nadal ma fedrującego gwarka. Miasto szczyci się swoją soczystą zielenią i bujną roślinnością. Gniazduje wśród niej jedna trzecia gatunków ptaków, jakie można obserwować w Polsce. Niektóre są chronione przez Unię Europejską.

W mieście można zobaczyć najstarszą na świecie nieprzerwanie funkcjonującą linię kolejki wąskotorowej, którą można dojechać do kopalni srebra w Tarnowskich Górach, wpisanej nie tak dawno na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieformalnym symbolem miasta jest linia tramwajowa 38, najkrótsza w Polsce i jedna z najkrótszych na świecie. Ma 1350 metrów długości.

W Bytomiu działa też najmniejsza opera w Polsce - Opera Śląska
Posłuchaj nagrania audycji, z którego można dowiedzieć się, jak doszło do tego, że Bytom stał się siedzibą opery i co kryją jej mury.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Goście: Dawid Wowra (rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu), Anna Kowolik (prezes stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych), Izabela Osypka (wiceprezes stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych), Leszek Matuszewski (Opera Śląska z siedzibą w Bytomiu)

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 9.10 - 12.00

ag