Lato z Radiem 2018

Wigry to miejsce szczególne, perła Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 14:27
Pierwsza była tam przyroda. - Potem przyszli ludzie i starali się harmonijnie dostosować to miejsce do swoich potrzeb - mówi przewodnik Tomasz Uszcza.
Audio
  • Wigry, perła Suwalszczyzny (Lato z radiem/Jedynka)
Klasztor pokamedulski nad Wigrami
Klasztor pokamedulski nad Wigrami Foto: Maciej Rawluk/Shutterstock.com

Na wyspie na jeziorze Wigry w 1668 roku kameduli postawili 12 domów dla samotników i kościół. Wyspę połączyli z lądem usypaną przez nich groblą. O obecnym klasztorze mówi się pokamedulski, bo oryginalne budynki zostały bardzo poważnie uszkodzone i były odbudowywane.

Najbardziej znanym wydarzeniem z historii tego miejsca jest wizyta papieża Jana Pawła II w 1999 roku. Spędził tam trzydniowy wypoczynek.

Okoliczne lasy pełne są zwierzyny, o czym wiedzieli już polscy królowie, którzy w zamierzchłych czasach organizowali tam polowania. Wody jeziora są pełne ryb, tak już rzadkich gatunków jak sielawa, czy troć jeziorowa.

Skąd wzięła się nazwa Wigry? Jakie zadanie mieli osiedli na Wigrach kameduli? Jakie mieli zwyczaje? Do czego Karolowi Wojtyle służył kajak podczas spływów Czarną Hańczą? A co wspólnego z Wigrami miał pan Wołodyjowski? Posłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporterka: Małgorzata Raducha

Goście: Tomasz Uszcza (przewodnik), ks. Jacek Nogowski (wigierski proboszcz, prezes Fundacji Wigry Pro), Jacek Adamczewski (specjalista ds. edukacji w Wigierskim Parku Narodowym).

Data emisji: 19.07.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

ag/abi