Lato z Radiem 2018

Miłość matek zza krat zakładu w Krzywańcu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 11:15
W Zakładzie Karnym w Krzywańcu po raz dwunasty zorganizowano autorski program resocjalizacyjny "Leśna kolonia" sprzyjający przygotowaniu do readaptacji społecznej. Na czym polega i do kogo jest skierowany? To sprawdziła Agnieszka Ciecierska.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ OFFFSTOCK

- Las i plac zabaw kojarzą się z sielskością. Ale w Krzywańcu to miejsce wydzielone dla funkcjonariuszy Zakładu Karnego - mówi Małgorzata Pachała, zastępca kierownika działu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Krzywańcu.

Program "Leśna kolonia", realizowany w tym miejscu, skierowany jest do matek osadzonych w tutejszej jednostce, które z powodu odbywanej kary mają utrudniony kontakt z dziećmi. - Maluchy te najczęściej przebywają w rodzinach zastępczych, domach dziecka czy pogotowiu rodzinnym. Ten program został stworzony po to, żeby zapewnić warunki do zacieśniania i podtrzymywania więzi pomiędzy matką a dzieckiem - dodaje.

- Jestem z moją córką bardzo zżyta. Każdy moment spędzony na rozmowie lub zabawie to wspaniałe uczucie. Siedem dni spędzonych z dzieckiem to dużo dla matek, które są pozamykane - mówi Pani Edyta, osadzona w Zakładzie Karnym w Krzywańcu.

Jak się okazuje jest to jedyny tego typu program, działający w Polsce. - Często jest tak, że te problemy tych kobiet zaczynają się od lat dziecięcych. To brak miłości, więzi i czułości rodziców. Często słyszymy, że tutaj za murami więziennymi ktoś po raz pierwszy potraktował je jak człowieka i okazał odrobinę zrozumienia - mówi Ewa Igiel, starszy wychowawca działu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Krzywańcu.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzą: Małgorzata Raducha

Reporterka: Agnieszka Ciecierska

Goście: Małgorzata Pachała (z-ca kierownika działu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Krzywańcu), Ewa Igiel (starszy wychowawca działu peintencjarnego w Zakładzie Karnym w Krzywańcu), kobiety osadzone w Zakładzie Karnym w Krzywańcu

Data emisji: 06.08.2018

Godzina emisji: 10.17

kb/abi