Lato z Radiem 2018

Tajemnicze zakątki miasta Borne Sulinowo

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 13:03
Tym razem "Lato z Radiem" gościło w województwie zachodniopomorskim w mieście Borne Sulinowo. Miejsce przez lata było "zamknięte". Na mapie pojawiło się dopiero 26 lat temu. Jakie tajemnice kryje historia miasta, położonego nad jeziorem Pile?
Audio
  • Co wiemy o historii miasta Borne Sulinowo? (Jedyne takie miejsce/Lato z radiem)
  • Atrakcje turystyczne miasta Borne Sulinowo (Jedyne takie miejsce/Lato z radiem)
  • (Lato z Radiem budzi ludzi/Jedynka)
  • Felieton Rafała Ziemkiewicza o miłości i życiu w małżeństwie czyta Wojciech Żołądkowicz, 25.07.2018
Izba Muzealna w Bornem Sulinowie
Izba Muzealna w Bornem SulinowieFoto: Polskie Radio

Dawniej Borne Sulinowo funkcjonowało jako obszar leśny. W wielkich koszarach zamieszkać mogłoby nawet 15 tys. żołnierzy. Obecnie miasto liczy ponad 5 tys. mieszkańców i kusi turystów przyrodą, historią i zagadkami. 

- Gwarantuję, że każdy, kto po raz pierwszy tu przyjedzie, będzie zachwycony i oszołomiony tym miejscem. To historia najbliższa sercom Polaków. Najmłodsze ziemie odzyskane, opuszczone przez ostatnie oddziały federacji rosyjskiej. Od tego momentu zaczęły powstawać budynki i cywilizacja - mówi Dariusz Czerniawski, kierownik Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie

Miasto wciąż zmienia oblicze, ale o jego historii przypominają niektóre zakątki tego miejsca. Poza ciekawą historią, miasto słynie również ze swoich atrakcji turystycznych - Możemy pochwalić się szlakiem wodnym o długości ponad 87 km i szlakami rowerowymi. Gmina Borne Sulinowo to 37 miejscowości z najpiękniejszym jeziorem Pile - mówi Dariusz Tederko z Urzędu Miejskiego w Bornem Sulinowie.

Jakie jeszcze atrakcje warto zobaczyć w Bornem Sulinowie? Zapraszamy do wysłuchania załączonych nagrań.

W cyklu "Lato z radiem budzi ludzi" przedstawiliśmy historię dwudziestoletniej Aleksandry z Wrocławia. Z Edytą Winnicką, mamą podopiecznej Kliniki Budzik rozmawiała Agnieszka Ciecierska.

W cyklu "Jest jak jest" felieton Rafała Ziemkiewicza, Agata Kulesza przeczytała kolejny odcinek książki Katarzyny Bondy "Czerwony Pająk" a "Strofy dla Ciebie" zinterpretował Andrzej Ferenc. 

Poza tym w audycji także konkursy, m.in.: Walizka marzeń, W Polskę jedziemy i Gra Rodzina.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Goście: Dariusz Tederko (Urząd Miejski w Bornem Sulinowie), Zbigniew Konieczny (prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej), Dariusz Czerniawski (Izba Muzealna w Bornem Sulinowie), Wiesław Bartoszek (były komandor międzylądowego zlotu pojazdów militarnych)

Data emisji: 25.07.2018

Godzina emisji: 9.00-12.00

kb