Teatr Polskiego Radia

"Romeo i Julia" Magdaleny Łazarkiewicz w Scenie Teatralnej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 12:00
W niedzielny wieczór 10 kwietnia, tuż po godz. 21.oo, Teatr Polskiego Radia zaprasza do radiowej Trójki na spotkanie z parą słynnych kochanków z Werony. Będzie to najnowsza adaptacja tragedii Williama Szekspira w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz z muzyką Antoniego Komasy-Łazarkiewicza.

W Międzynarodowym Roku Williama Szekspira Teatr Polskiego Radia zaprosił reżyserów, by w kwietniu, miesiącu urodzin i śmieci Williama Szekspira, zrealizowali słuchowiska na podstawie największych dramatów mistrza ze Stratfordu. Magdalena Łazarkiewicz wybrała „Romea i Julię“, którą zaadaptowała na potrzeby radia z udziałem Katarzyny Kasicy, scenarzystki i reżyserki. Autorki adaptacji postawiły sobie trudne zadanie: skrócić „Romeo i Julię“ do formatu 45-cio minutowego słuchowiska radiowego. Zdecydowały więc, że głównym tematem ich opowieści pozostanie młodość. Zredukowały wątki związane z kontekstem konfliktu rodzinnego pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich – te wszak są powszechnie znane, ich rolę informacyjną, tłumaczącą mechanizm intrygi dramaturgicznej ograniczyły do niezbędnego minimum. Skupiły się przede wszystkim na parze głównych bohaterów dramatu (historia ich tragicznej miłości) oraz ich rówieśników (sekwencje związane z postaciami Merkucja, Benvolio oraz Tybalta). To temat żywiołowej, sensualnej młodości, nieuchronnie zderzającej się z fatalnymi wyrokami losu oraz z przeznaczeniem, został wyeksponowany w tej realizacji. Dialogi młodych bohaterów, brzmiące tak współcześnie i mieniące się tyloma odcieniami – od żywiołowego komizmu do tragizmu i rozpaczy – są fantastycznym materiałem językowym, na bazie którego adaptatorki zbudowały bardzo współczesną – z konieczności skróconą – wersję tego dramatu.

Autor:

William Szekspir

Adaptacja: 

Magdalena Łazarkiewicz i Katarzyna Kasica

Reżyseria:

Magdalena Łazarkiewicz

Realizator:

Maciej Kubera

Muzyka:

Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Obsada:

W roli Julii i Romea debiutują w radiu: Eliza Rycembel i Filip Pławiak. Wystąpią również Maciej Kowalewski (Escalus, książę Werony), Mirosław Kropielnicki (Capuletti), Tomasz Budyta (Montecchi), Paweł Tomaszewski (Merkucjo, krewny księcia i przyjaciel Romea), Tomasz Tyndyk (Benvolio, bratanek Montecchiego i przyjaciel Romea), Mikołaj Chroboczek (Tybalt, bratanek pani Capuletti), Wiktor Zborowski (Ojciec Laurenty, franciszkanin), Maria Pakulnis (Pani Capuletti), Anna Buczek (Marta, piastunka Julii)