Teatr Polskiego Radia

Katarzyna Dąbkowska - Kułacz "Autarkia"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 13:00
W niedzielę 18 listopada o godzinie 20:05 radiowa Trójka zaprasza na słuchowisko Katarzyny Dąbkowskiej - Kułacz "Autarkia" w reżyserii autorki. 
Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymała Anna Cieślak (na zdj.) za tytułową rolę w słuchowisku Salome w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program II Polskiego Radia
Nagrodę aktorską za rolę kobiecą otrzymała Anna Cieślak (na zdj.) za tytułową rolę w słuchowisku "Salome” w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program II Polskiego Radia Foto: Wojciech Kusiński

"Autarkia" to tekst abstrakcyjny i absurdalny, ale oparty na faktach, który opowiada o emocjonalnej podróży, która odbywa się w mózgu bohaterki. Jest tu dużo zabiegów formalnych i zabawy formą, chociaż może nie do końca jest to zabawna zabawa. Kluczem do tego świata i jego humoru, niech będzie to, że  wszystko jest w nim dosłowne: jeśli jest rozrywka, to naprawdę rozrywa i to na strzępy jeśli ktoś czeka na zwój wydarzeń, to faktycznie jest to zwój. Nazwałbym to: brutalizm magiczny.

Bohaterką jest współcześnie żyjąca kobieta (JA - Magdalena Różczka), która z dystansem i nawet pewnym zirytowaniem obserwuje siebie w przeszłości (ONA - Anna Cieślak) i próbuje pomóc sobie wyjść z traumy, z potrzasku emocjonalnego, osiągnąc  niezależność od wspomnień, zarówno tych prawdziwych jak i fałszywych emocji, które ją paraliżują. . W tym celu JA obserwuje, jak ONA odbywa podróż w Arktyce Myśli (od Amygdali do Hipokampu- to wszystko to prawdziwe części mózgu). Jest i ON (Sebastian Machalski), który jest przyczyną i skutkiem tego całego zamieszania: urzekający Piotruś Pan, nieco infantylny, brutalnie szczery. ON funkcjonuje w świecie bohaterki, nie dlatego, że realnie w nim jest, ale dlatego, że ona o  nim pamięta... i niejako go materializuje swoją siłą woli...  Próbując wydostać się z pułapki wspomnień bohaterka spotyka barwną i soczystą postać: Miś(Adam Kupaj), nonszalancką,męską propozycję, alternatywę do swojej wyidealizowanej wersji mężczyzny.  Ostatecznie jednak, samemu trzeba sobie przyznać wolność, by jej doświadczyć. I to właśnie znaczy termin Autarkia, uniezależnienie się od świata zewnętrznego i to tam musi dotrzeć bohaterka, by odkryć swoją niepodległość.

Autorem  i wykonawcą muzyki jest Hubert Kułacz.

Katarzyna Dąbkowska - Kułacz :"Autarkia"

Reżyseria: Katarzyna Dąbkowska - Kułacz

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Muzyka: Hubert Kułacz

 

Obsada:

Anna Cieślak, Magdalena Różczka, Sebastian Machalski, Adam Kupaj,