Teatr Polskiego Radia

Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:00
26 stycznia o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marty Rebzdy pt. "Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach" w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Kadr z nagrania słuchowiska Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach
Kadr z nagrania słuchowiska "Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach"Foto: M. Rebzda

"Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach" to historia wojennych losów Chaima Kozienickiego. Od getta łódzkiego, przez obozy w Auschwitz, Stutthofie, Stolpie/Słupsku, przez marsz śmierci i wreszcie barki śmierci. Jest to też, a może przede, wszystkim opowieść o miłości matki i syna, która trwa pomimo śmierci i upływu czasu. Tak o swojej mamie w nagraniach dokumentalnych mówi Chaim: "Jeszcze nigdy nie powiedziałem ś.p. mamusia. Nie mogę tego powiedzieć. Jak pisałem w hebrajskim, to napisałem słowo „mamusia”, ale w polskim to inaczej brzmi. Każdy język ma swoją melodię. Piszę „ima-le” ale to nie jest mamusia, bo nie ma w hebrajskim, to jest tylko w polskim i tylko w moim sercu… żyje mamusia".

To słuchowisko to także opowieść o sile przyjaźni, która wspiera, buduje pomaga przejść przez piekło, i ratuje życie.

Chaim Kozienicki ma dziś dziewięćdziesiąt jeden lat. Mieszka w Tel’Avivie.

 

Marta Rebzda "Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Jarosław Gawlik 


Obsada:

Anna Dereszowska, Jędrzej Hycnar, Mariusz Bonaszewski, Marcin Franc, Michalina Łabacz, Wojciech Zieliński, Aleksander Kaźmierczak, Jakub Kordas, Paulina Holtz,

Nagrania dokumentalne - Chaim Kozienicki