Teatr Polskiego Radia

Pacierz. Nościerz

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 08:00
8 marca o godzinie 20:05 zapraszamy do radiowej Trójki na premierowe słuchowisko Mateusza Żaboklickiego „Pacierz. Nościerz” w reżyserii Anny Wieczur - Bluszcz.
Przemysław Bluszcz
Przemysław BluszczFoto: W. Kusiński

„Pacierz Nościerz” – to tytuł sztuki radiowej, która została uhonorowana  III Nagrodą w Konkursie Trójki i ZAiKS-u pod hasłem „Nasłuchiwanie. Gościnność”.

Przypomnijmy: Konkurs „Nasłuchiwanie” po raz pierwszy ogłosiliśmy w 2018 roku. Uzupełnieniem hasła była wtedy „Niepodległość”.

Nagrody przyznaliśmy trzy i – dwa wyróżnienia. Laureaci, otrzymawszy czeki, zostali zaproszeni do współtworzenia repertuaru Sceny Teatralnej Trójki. Realizacja sztuk najwyżej ocenionych przez jurorów stanowiła zarazem próbę sprawdzenia trafności ich wyborów, czyli, w jakim stopniu udało się nagrodzonym  autorom stworzyć teksty możliwe do zrealizowania w Teatrze Polskiego Radia w formie atrakcyjnej formalnie oraz oryginalnie interpretujące konkursowe hasła. Zasady w obu przypadkach (2018, 2019) były takie same.

 Pierwszą marcową premierą na Scenie Teatralnej Trójki (będzie jeszcze jedna w tym miesiącu) zamykamy prezentację sztuk nagrodzonych w 2019 roku.

 „Pacierz Nościerz” czyli …  zawarta została  już w tytule informacja, że autor prowadzi grę z językiem. Mateusz Żaboklicki jest filologiem klasycznym, tłumaczem,  poetą oraz fotografem. Świadom jest możliwości tkwiących w języku i umiejętnie wykorzystuje tę wiedzę. Eksperymentując na leksykalnym polu, wynajduje też nowe skojarzenia, tworząc na przykład przysłowia. Użyte przez niego środki formalne mają pomóc w odpowiedzi na konkursowe hasło. Historyjka, którą Mateusz Żaboklicki ułożył, skrywa pewien niuans, który pozwala spojrzeć na „Gościnność” z nietypowej perspektywy.

Realizacji sztuki podjęła się doświadczona reżyser zarówno Teatru Polskiego Radia, jak i innych rodzajów teatru – Anna Wieczur - Bluszcz. W tekście sztuki usłyszała ona nie tylko jej potencjał dźwiękowy czyli swoisty jej rytm, ale wydobyła także ze słownych gier, ukryty w nich żywioł komiczny. W oddaniu jej intencji, interpretacji sztuki pomogli aktorzy: Andrzej Mastalerz – główny bohater oraz partnerujący mu Przemysław Bluszcz i Robert Majewski. Muzyczność tekstu uwypuklił, współpracujący często z Anną muzyk – Paweł Szamburski.

Zapraszamy do posłuchania miniaturki teatralnej, jaką jest „Pacierz Nościerz”, a poprzedzi naszą premierę wiele wyjaśniająca rozmowa z reżyser słuchowiska i autorem uhonorowanym III Nagrodą w ubiegłorocznym „Nasłuchiwaniu”.

Zapraszamy też na podsumowanie efektów naszego konkursu w Magazynie Bardzo Kulturalnym, 8 marca, po 21.00. Naszym gościem będzie pomysłodawca hasła konkursu, przewodniczący jury – prof. Jacek Kopciński.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

 

Mateusz Żaboklicki – „Pacierz Nościerz”

Reżyseria – Anna Wieczur – Bluszcz

Realizacja akustyczna – Agnieszka Szczepańczyk

 Muzyka – Paweł Szamburski

 

Obsada:

Andrzej Mastalerz, Przemysław Bluszcz, I Robert Majewski