Teatr Polskiego Radia

Multimedialne coś

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 08:00
9 maja o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Bogusława Schaeffera p.t. "Multimedialne coś" w reżyserii Mateusza Tracza.
Kadr z nagrania słuchowiska Multimedialne coś
Kadr z nagrania słuchowiska "Multimedialne coś"Foto: M. Rebzda

Czy Bogusław Schaeffer przewidział przyszłość? Tekst napisany w 2006 roku dla Marka Frąckowiaka zaskakuje dziś niepokojącą aktualnością. To niemal "Dziady” A. D. 2020. Absurd stał się rzeczywistością.

Waldka dręczą koszmary. Za chwilę premiera sztuki, której tekst został napisany specjalnie dla niego, a tymczasem z aktorskiego czyśćca nawiedza go Marek, próbujący wciągnąć go w wykład o sztuce, kulturze i jej jakości. Zmarły aktor staje się posłańcem między zaświatami a rzeczywistością. Stawia pytania o kondycję współczesnego człowieka i jego duchowe potrzeby. A to wszystko tuż przed premierą! Druga senna mara, Agnieszka, stara aktorka, wprowadza jeszcze większe zamieszanie, przegania Marka, skupia na sobie całą uwagę publiczności i... A do tego jeszcze pianista!

Marek Frąckowiak wręczył mi tekst "Multimedialnego coś" tuż po premierze mojego pierwszego słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia  ("Doria - rzecz o Puccinim"), w którym zagrał główną rolę. Chciał, żebyśmy zrobili go razem. Zgodziłem się bez wahania.

Od tamtego dnia minęły 4 lata. Marka i Mistrza nie ma już z nami, ale dopiero dziś mogłem dotrzymać danego słowa. Zrobiliśmy to słuchowisko razem. Znowu dla nas zagrali.

Okazuje się, że w czasach zarazy, pracując zdalnie, można dokonać cudów. Pozwólcie Państwo, że z dumą zaprezentuję nasz cud. Cud, w którym wskrzesiliśmy Marka Frąckowiaka i Bogusława Schaeffera, by poruszyć Wasze sumienia.

Kiedy w listopadzie 2019 r. nagrywaliśmy tekst z aktorami w studio, nikt z nas nie przypuszczał, jak bardzo prawdziwy stanie się on zaledwie kilka miesięcy później. Porażająco prawdziwy. Mam nadzieję, że nasze spotkanie skłoni Państwa do chwili zadumy.

Mateusz Tracz


Bogusław Schaeffer "Multimedialne coś" 

Adaptacja: Mateusz Tracz

Reżyseria:  Mateusz Tracz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Michał Urbaniak

Improwizacje fortepianowe - Bogusław Schaeffer


Obsada:

Waldemar Obłoza - Waldek

Lidia Bogaczówna - Agnieszka

Marek Frąckowiak - Marek


W słuchowisku wykorzystano archiwalne nagrania głosu Marka Frąckowiaka i muzyki Bogusława Schaeffera.