Teatr Polskiego Radia

Bohater niezwykły

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 08:00
28 czerwca o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Bohater niezwykły" autorstwa Jakuba Domoradzkiego .  
Kadr z nagrania słuchowiska Bohater niezwykły
Kadr z nagrania słuchowiska "Bohater niezwykły"Foto: Teresa Skoczylas

Teatr Polskiego Radia zaprasza na kolejne słuchowisko w ramach cyklu „Dzieci bliżej historii”. Tym razem będzie to „Bohater niezwykły” – opowieść o jednym z największych i najodważniejszych bohaterów dwudziestowiecznej Polski: rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Dorastał w domu pełnym patriotyzmu i dumy narodowej, nie dziwi zatem, że już jako nastolatek walczył z bronią w ręku podczas I Wojny Światowej. Jego niespotykana odwaga, zapał i poczucie obowiązku wobec ojczyzny dały swój najpełniejszy wyraz w czasie II Wojny Światowej, gdy dobrowolnie udał się do obozu w Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Po ucieczce z obozu brał udział w Powstaniu Warszawskim. Został zamordowany przez władze komunistyczne 25 maja 1948 r. Jest autorem wstrząsającego zapisu obozowego bestialstwa, tzw. „Raportów Pileckiego”.

Bohaterami słuchowiska jest trójka uczniów: Ania, Maciek i Rafał, którzy biorą udział w szkolnym konkursie „Bohater niezwykły”. Zdając sobie sprawę, że encyklopedyczne fakty o rotmistrzu Pileckim nie zapewnią im wygranej w konkursie, proszą o pomoc znajomego antykwariusza, który nie tylko przybliża im biografię tej niesamowitej postaci, ale także otwiera przed nimi drzwi do nieznanego przez nich świata, w którym wielkie barbarzyństwo łączyło się z wielkim sercem, a ogromna chęć życia ze wszechogarniającą śmiercią.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

  

Jakub Domoradzki "Bohater niezwykły"

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada:

Kasia Mogielnicka, Janek Pisera, Kuba Jóźwik, Katarzyna Dąbrowska, Wojciech Żołądkowicz, Mariusz Bonaszewski,