Teatr Polskiego Radia

Wilk

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 08:00
20 września o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki, na premierowe słuchowisko Marka Hłaski pt. "Wilk" w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej.
Kadr z nagrania słuchowiska Wilk
Kadr z nagrania słuchowiska "Wilk"Foto: Aleksandra Głogowska

Słuchowisko "Wilk" powstało na podstawie debiutanckiej powieści Marka Hłaski.

"Wilk", choć był debiutem literackim Marka Hłaski na publikację musiał czekać ponad sześćdziesiąt lat. Zaginiona powieść Hłaski została odnaleziona dopiero w 2015 roku. Na trzy maszynopisy we wrocławskim Ossolineum natknął się Radosław Młynarczyk, pracując nad swoją pracą dyplomową z polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. W 2015 roku "Wilka" wydało wydawnictwo ISKRY.

Młodociany bohater "Wilka", Rysiek Lewandowski, marzy o lepszym życiu, niż mają jego rodzice i sąsiedzi. Życie na Marymoncie, w dwudziestoleciu międzywojennym, w dzielnicy biedoty, ludzi wykluczonych i bezrobotnych, którzy nie mając szans na znalezienie pracy, wchodzą na drogę przestępczą, nie jest marzeniem dorastającego chłopaka. Młody człowiek, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, marzy aby być jak Ken Maynard, szlachetny kowboj walczący z niesprawiedliwością, w ten sposób Rysiek chce zmienić otaczające go realia.  Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to „lepsze życie” ma być i gdzie je znaleźć.

"Wilk" to też kronikarski zapis rozbudowującej się Warszawy, w powieści Hłaski pojawiają się opisy konkretnych ulic, niektóre z nich nie istnieją już na mapie miasta, co czyni z książki ciekawy materiał dla varsavianistów. Wąskie, nieutwardzone ulice tworzące górzysty labirynt bez wyjścia, koślawe, grożące zawaleniem domy, bezpańskie psy, ogromne szczury - to wszystko tworzy krajobraz najbliższej okolicy Ryśka Lewandowskiego.

W słuchowisku wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu "Zbieg" autorstwa Włodzimierza Kotońskiego.


Marek Hłasko "Wilk"

Adaptacja: Aleksandra Głogowska

Reżyseria: Aleksandra Głogowska 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Aleksandra Głogowska

Obsada:

Krzysztof Szczepaniak, Marian Opania, Przemysław Bluszcz, Leon Charewicz, Andrzej Ferenc, Zbigniew Konopka, Elżbieta Nagel, Zuzanna Saporznikow, Miłosz Konkel, Aleksander Sosiński, Aleksander Kaźmierczak, Konrad Szymański,