Teatr Polskiego Radia

Żmijowa korona

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 08:00
27 września o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Żmijowa korona" autorstwa Tomasza Zacharewicza.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: W. Kusiński

Nasza historia nie zaczyna się panowaniem Mieszka I. Nasza historia ma znacznie głębsze korzenie, o których nie za często czytamy, słyszymy i rozmawiamy. Dlatego zabieramy słuchaczy w przeszłość, kiedy nie było jeszcze królestw, a ziemie nad Wisłą i Odrą zamieszkiwały plemienne wspólnoty.

Bohaterowie tego słuchowiska są Ślężanami. Żyją w grodzie Ryczyn nad Odrą. Mamy  IX wiek naszej ery. Z północy rozpoczynają się podboje, a Ślężanie zaczynają odczuwać zagrożenie. Dwójka nastoletnich chłopców jeszcze przez postrzyżynami, postanawia zasłużyć na miano wojowników. Chcą sprawdzić czy mit o Żmiju strzegącym wrót to Nawii jest prawdziwy. Chłopcy pragną zdobyć magiczną moc, tak potrzebną mieszkańcom ich rodzinnego grodziska. Wyruszają więc w podróż, która ma ich zabrać w zaświaty. Wierzą, że nie tylko uda im się dotrzeć poza granicę śmierci, ale również powrócić.

Słuchowisko jest więc literacką interpretacją mitologii słowiańskiej, osadzonej w czasach kiedy polska państwowość jeszcze nie istniała. Całość wzbogacona została o piękne wykonanie Chóru Akademickiego Politechniki Opolskiej, pod kierunkiem Ludmiły Wocial – Zawadzkiej.


Na słuchowisko zapraszamy w niedzielę 27 września do Pierwszego Programu Polskiego Radia o godzinie 18.00.


***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Tomasz Zacharewicz "Żmijowa korona"

Reżyseria: Tomasz Zacharewicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ludmiła Wocial - Zawadzka

Realizacja nagrań chóru -  Radosław Wocial

Wykonanie – Chór Akademicki Politechniki Opolskiej

Obsada:

Janek Pisera, Janek Szydłowski, Andrzej Mastalerz, Zbigniew Konopka, Mirosław Wieprzewski,

W słuchowisku wykorzystano pieśń „Sobótecka opolska” Jana Krutula na podstawie melodii ludowych.

 

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.