Teatr Polskiego Radia

Skarb

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 08:00
20 grudnia o godz. 21: 00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Olgi Tokarczuk „Skarb”  w adaptacji i reżyserii Julii Mark.
Kadr z nagrania słuchowiska Skarb Olgi Tokarczuk
Kadr z nagrania słuchowiska "Skarb" Olgi TokarczukFoto: Polskie Radio

Bohaterowie „Skarbu” Olgi Tokarczuk to marzyciele: Krysia słyszy w uchu głos wyjątkowego mężczyzny, jej ojciec ciągle wierzy, że wreszcie odnajdzie poniemiecki skarb, który uczyni go bogaczem, zaś Andrzej Mos liczy, że emigracja pozwoli mu odzyskać wolność. "Najbardziej tragiczną i najbardziej wartą opisywania rzeczą w życiu ludzi jest banalny fakt, że nigdy się nie ma tego, co by się chciało; nie jest się tam, gdzie chciało się być; nie jest się tym kimś, kim by się pragnęło być” jak mówi Olga Tokarczuk. „Skarb” to również opowieść o miejscu. Nową Rudę zamieszkują nowi przybysze, przesiedleńcy, ale przyjeżdżają też dawni mieszkańcy; poszukują pozostawionych skarbów, odtwarzają mapę zatartych ścieżek, wspominają świat, którego już nie ma. Tokarczuk ma dla swoich bohaterów wiele czułości, kreśli ciepłą, wzruszającą historię, o tym, jak piękna potrafi być naiwność.


Olga Tokarczuk "Skarb"

Adaptacja: Julia Mark

Reżyseria: Julia Mark

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:  Julia Mark

Obsada:

Magdalena Koleśnik, Lech Łotocki, Jadwiga Jankowska - Cieślak, Krzysztof Satała, Andrzej Mos, Marcin Przybylski,  Andrzej Mastalerz, Edyta Januszewska, 

 

Na słuchowisko "Skarb" zapraszamy w niedzielę (20.12) tuż po godz. 21.00.